لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۲

پیشتازی کلینتون و ترامپ در "سه شنبه بزرگ۲" و پیروزی مهم سندرز در میشیگان


از راست: تد کروز، برنی سندرز، هیلاری کلینتون، دونالد ترامپ
از راست: تد کروز، برنی سندرز، هیلاری کلینتون، دونالد ترامپ

انتخابات مقدماتی برای تعیین نامزدهای نهایی دو حزب جمهوریخواه و دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر ۲۰۱۶ آمریکا روز سه شنبه در چهار ایالت میشیگان، میسیسیپی، آیداهو، و هاوایی برگزار شد.

نتایج رای گیری در این رقابت ها که به "سه شنبه بزرگ۲" موسوم است دونالد ترامپ و هیلاری کلینتون را همچنان پیشتاز احزاب خود نشان می دهد.

جمهوریخواهان و دموکرات ها روز سه شنبه ۱۸ اسفند در ایالت های میشیگان و میسیسیپی رای دادند و در ایالت های آیداهو و هاوایی فقط رقابت های درون حزبی جمهوریخواهان برگزار شد.

دونالد ترامپ در رقابت های درون حزبی جمهوریخواهان در ایالت میشیگان و میسیسیپی پیروز شد. پیروزی در میشیگان برای دونالد ترامپ اهمیت زیادی داشت چرا که اختلاف او با کاندیدای دوم حزب یعنی تد کروز از نظر آراء ایالتی و یا نماینده انتخاباتی، اخیرا کاهش یافته بود. این ایالت دارای ۵۹ نماینده انتخاباتی و یا رای ایالتی در رقابت های درون حزبی جمهوریخواهان است.

جان کیسیک، فرماندار اوهایو در میشیگان پس از دونالد ترامپ نفر دوم و تد کروز سوم شد. در آیداهو، سناتور تد کروز بر رقبای خود پیروز شد و همچنان جایگاه دوم خود را در رقابت های درون حزبی حفظ کرده است.

اما در رقابت های درون حزبی دموکرات ها، هیلاری کلینتون در ایالت میسیسیپی با اختلاف زیادی بر برنی سندر پیروز شد و او در رقابتی تنگاتنگ، در ایالت میشیگان به برنی سندرز باخت. هیلاری کلینتون امیدوار بود در میشیگان پیروز شود و در شهر بزرگ دیترویت و در فلینت نزدیک دیترویت، که بحران آبی اش در رسانه ها بازتاب گسترده ای یافته، اکثریت آراء را بدست آورد اما در بیشتر مناطق دیگر این ایالت، برنی سندرز بود که توانست بر کلینتون پیروز شود.

رقابت جمهوریخواهان در ایالت هاوایی بامداد چهارشنبه به وقت شرق آمریکا پایان یافت.

دونالد ترامپ سه شنبه شب در ایالت فلوریدا سخنرانی کرد و گفت به راحتی می تواند هیلاری کلینتون را "در صورتی که او(کلینتون) اجازه یابد به رقابت ها ادامه دهد" شکست دهد.

دونالد ترامپ همچنین بار دیگر از رقبای خود از جمله تد کروز و مارکو روبیو انتقاد کرد.

هرچند ناظران انتخاباتی انتظار نداشتند که انتخابات روز سه شنبه تغییر چندانی در وضعیت داوطلبان هر دو حزب ایجاد کند، اما با وجود ۱۵۰ هیات یا رأی ایالتی برای جمهوریخواهان و ۱۷۹ رأی ایالتی برای دموکراتها، "سه شنبه بزرگ۲" برای فاصله گرفتن نامزدهای پیشتاز از رقبای درون حزبی خود، از اهمیت بالایی برخودار است.

XS
SM
MD
LG