لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۷

دونالد ترامپ حمایت نمایندگان لازم برای نامزدی حزب جمهوریخواه را کسب کرد


رقابت‌های مقدماتی تا نیمه ژوئن ادامه دارد و پس از آن نامزدهای نهایی دو حزب در کنوانسیون ملی خود، به طور رسمی معرفی می‌شوند.
رقابت‌های مقدماتی تا نیمه ژوئن ادامه دارد و پس از آن نامزدهای نهایی دو حزب در کنوانسیون ملی خود، به طور رسمی معرفی می‌شوند.

دونالد ترامپ تنها داوطلب باقی‌مانده در رقابت‌های درون حزبی جمهوریخواهان برای انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا، موفق شد حمایت نمایندگان حزبی لازم برای کسب نامزدی نهایی جمهوریخواهان در انتخابات اصلی پائیز آینده را کسب کند.

به گزارش رسانه‌های آمریکا، در حالی هنوز رقابت‌های مقدماتی به اتمام نرسیده است، آقای ترامپ روز پنجشنبه موفق شد به حدنصاب ۱۲۳۷ رأی نماینده حزبی لازم برای کسب نامزدی نهایی حزب جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری هشتم نوامبر دست یابد.

این در حالی است که برخی در بدنه حزب جمهوریخواه پیشتر با نامزدی این سرمایه‌دار جنجالی مخالفت، و در مورد توانایی‌هایی او برای رقابت با نامزد نهایی حزب دموکرات در انتخابات اصلی و صلاحیت او برای ورود به کاخ سفید ابراز تردید کرده بودند.

دونالد ترامپ همچنین برای برگزاری یک مناظره تلویزیونی پیش از انتخابات مقدماتی هفتم ژوئن (۱۸ خرداد ماه) در شش ایالت، از جمله ایالت پرجمعیت کالیفرنیا، با برنی سندرز یکی از دو داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از حزب دموکرات اعلام آمادگی کرده است.

وی، در یک برنامه زنده تلویزیونی در پاسخ به "جیمی کیمل" مجری برنامه که پرسید آیا آمادگی دارید با سندرز درباره مسائل مهم آمریکا و کالیفرنیا، قبل از برگزاری انتخابات مقدماتی، مناظره کنید، گفت در صورتی که درآمد حاصل از آن به مصارف خیریه برسد، حاضر است شرکت کند.

برنی سندرز، سناتور ایالت ورمانت و تنها رقیب هیلاری کلینتون داوطلب پیشتاز حزب دموکرات در رقابت‌های مقدماتی ریاست جمهوری هشتم نوامبر آینده، فورا به این ایده واکنش مثبت نشان داد و در حساب توئیتری خود پاسخ داد که آمادگی شرکت در چنین مناظره‌ای را دارد.

اصولا مناظره در رقابت‌های مقدماتی درون حزبی و پیش از تعیین نامزد نهایی احزاب بین داوطلبان همان حزب صورت می‌گیرد، اما برگزاری چنین مناظره‌ای بین داوطلبان دو حزب عمده رقیب، در ابن فصل انتخاباتی که تاکنون خالی از شگفتی هم نبوده است، می‌تواند هیجان انگیز باشد.

در همین حال، بر اساس آخرین نظرسنجی صورت گرفته، برنی سندرز که خود را یک سوسیالیست معرفی می‌کند و گفته تا انتهای رقابت‌های مقدماتی میدان را خالی نخواهد کرد، موفق شده است فاصله خود با هیلاری کلینتون را در ایالت پراهمیت کالیفرنیا کمتر کند.

روزنامه واشنگتن تایمز روز پنجشنبه در گزارشی نوشت، بر اساس نتایج نظرسنجی "مؤسسه سیاست عمومی کالیفرنیا" که شب گذشته منتشر شد، حدود ۴۶ درصد رای دهندگان احتمالی دموکرات در این ایالت از کلینتون حمایت می‌کنند و حدود ۴۴ درصد هم گفته‌اند به سندرز رأی خواهند داد.

طبق نتایج نظرسنجی که همین مؤسسه در فروردین ماه منتشر کرده بود، کلینتون با ۴۸ درصد، حدود هفت درصد از سندرز پیش بود.

رقابت‌های مقدماتی تا چهاردهم ژوئن ادامه دارد و پس از آن نامزدهای نهایی دو حزب عمده در کنوانسیون یا مجمع ملی خود به طور رسمی معرفی می‌شوند. کنوانسیون حزب جمهوریخواه از ۱۸ تا ۲۱ ژوئیه و کنوانسیون حزب دموکرات ۲۵ تا ۲۸ ژوئیه برگزار خواهد شد.

بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها، در رقابت احتمالی بین کلینتون و ترامپ، دموکرات‌ها با ۱۰ درصد رأی بیشتر قادر به شکست جمهوریخواهان خواهند بود. طبق همین نظرسنجی‌ها، در رقابت بین سندرز و ترامپ، باز هم دموکرات‌ها با اختلاف ۱۷ درصد از جمهوریخواهان پیش خواهند بود.

XS
SM
MD
LG