لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۸

سفر جان کری به قاهره، همزمان با نارضایتی آمریکا از وضع حقوق بشر در مصر


پیش از سفر به مصر، آقای کری از وضعیت حقوق بشر در مصر ابراز نگرانی کرده بود.
پیش از سفر به مصر، آقای کری از وضعیت حقوق بشر در مصر ابراز نگرانی کرده بود.

جان کری، وزير امور خارجه آمريکا چهارشنبه، اول اردیبهشت با عبدالفتاح السيسی و سامح شکری، رئيس جمهوری و وزير امور خارجه مصر در قاهره ديدار می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا اعلام کرد هدف اصلی سفر آقای کری به مصر، گفت و گو در زمينه مناسبات دو جانبه و بررسی مسائل منطقه ای ست.

برخی خبرگزاری ها پيش بينی می کنند، يکی ديگر از نکات مورد بحث آقای کری با مقام های مصری به احتمال زياد به تصميم اخير آمريکا در ارتباط با کاهش تعداد نيروهای آمريکايی مستقر در صحرای سينا اختصاص خواهد داشت.

پیش از این سفر، وزارت امور خارجه آمريکا روز سه شنبه در بيانيه ای از قول آقای کری در مورد وضعيت رو به وخامت حقوق بشر در مصر بويژه در هفته های اخير عميقاً ابراز نگرانی کرده بود.

آقای کری در بيانيه در اشاره به تصميم اخير دولت مصر در ارتباط با پيگيری مجدد نهادهای غير دولتی برای افشای موارد نقض حقوق بشر و دفاع از آزادی های مندرج در قانون اساسی مصر، اين حرکت را بخشی از يک اقدام گسترده تر در راستای ارعاب دگرانديشان سياسی، روزنامه نگاران، فعالان حقوق مدنی و شخصيت های فرهنگی مصر دانسته است.

وزير امور خارجه مصر در بيانيه تصريح کرده است که اين اقدامات خلاف اصول و ارزش های جهانی، و آزادی عمل نهادهای غير دولتی است و در تضاد کامل با ادعاهای دولت مصر است که می گويد خود را مسئول و متعهد به ايفای نقش جامعۀ مدنی در کشورداری و توسعۀ کشور خود می داند.

وزير امور خارجه آمريکا قرار است پس از اين ديدار برای پيوستن به رئيس جمهوری آمريکا در گردهمايی کشورهای عضو شورای همکاری خليج فارس به عربستان سعودی سفر کند.

XS
SM
MD
LG