لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۸

تأخیر تحویل جنگنده های اف ۱۶ به مصر


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا تصمیم گرفته است تحویل جنگنده های اف ۱۶ را به مصر برای مدت نامشخصی به تاخیر اندازد. دلیل این تاخیر «وضع کنونی» مصر عنوان شده است.

جرج لیتل سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، روز چهارشنبه گفت: «به دلیل شرایط حاضر در مصر ما معتقد نیستیم تحویل جنگنده های اف ۱۶ در حال حاضر شایسته باشد» و افزود تصمیم رئیس جمهوری با موافقت همه اعضای تیم امنیت ملی اتخاذ شده است.

از زمانی که ارتش مصر نخستین رئیس جمهوری برگزیده این کشور را برکنار ساخت، برخی از قانون گذاران آمریکا از واشنگتن خواسته اند کمک های خود را به مصر به حال تعلیق درآورد.

طرفداران مرسی برکناری او را کودتا می نامند، اما واشنگتن در به کاربردن چنین واژه ای در مورد وقایع مصر درنگ داشته است. قوانین آمریکا قطع کمک به هر کشوری را که رئیس منتخب دولت باکودتای نظامی برکنار شود، ایجاب می کند.

مقامات کاخ سفید بارها گفته اند قطع کمک به مصر به سود آمریکا نیست. ایالات متحده هر سال یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار کمک نظامی برای مصر فراهم می آورد.

مصر در هفته های اخیر و بعد از برکناری محمد مرسی از سمت ریاست جمهوری این کشور توسط ارتش مصر با تظاهرات عمومی و درگیریهایی میان مخالفان و موافقان مرسی رو به رو بوده است.
XS
SM
MD
LG