لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۰

آمریکا بخشی از کمک‌های نظامی و اقتصادی خود را به مصر تعلیق کرد


رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در حال ورود به محل برگزاری نشست خبری در ساختمان وزارت خارجه در شهر واشنگتن - ۳۱ مرداد ۱۳۹۶
رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در حال ورود به محل برگزاری نشست خبری در ساختمان وزارت خارجه در شهر واشنگتن - ۳۱ مرداد ۱۳۹۶

دولت ایالات متحده می گوید در واکنش به ناکامی قاهره در ارتقای وضعیت حقوق بشر و کاهش محدودیت‌های اعمال شده بر جامعه مدنی و نهادهای غیردولتی، ارائه نزدیک به ۱۰۰ میلیون دلار کمک نظامی و اقتصادی به مصر را تعلیق، و اعطای حدود ۲۰۰ میلیون دلار کمک مالی نظامی دیگر به آن کشور را نیز به تعویق انداخته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دو مقام دولتی آمریکا، ضمن اعلام این خبر، نوشت رکس تیلرسون وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ تصمیم گرفته است اعطای ۶۵ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار کمک نظامی و ۳۰ میلیون دلار کمک اقتصادی به مصر را، که از سال ۲۰۱۴ میلادی تاکنون به حالت تعلیق در آمده بود، همچنان معلق نگه دارد.

این خبرگزاری در گزارشی که سه شنبه شب منتشر کرد، همچنین به نقل از این مقام‌های دولتی – که گفته‌اند چون اعضای کنگره از این موضوع آگاه نشده نمی‌خواهند هویت شان فاش شود – نوشت که دولت کنونی آمریکا قصد دارد برنامه دیگری برای این مبالغ در نظر بگیرد و احتمالا آن را به کشورهای دیگری اعطا خواهد کرد.

به گفته منابع خبری آسوشیتدپرس، رکس تیلرسون در عین حال سندی که اعطای یک کمک نظامی به ارزش ۱۹۵ میلیون دلار به مصر را در راستای منافع ملی ایالات متحده می‌داند امضا کرده، اما تصمیم گرفته است این کمک در شرایط کنونی به قاهره – همپیمان عمده واشنگتن در خاور میانه و شمال آفریقا – پرداخت نشود.

طبق قوانین فدرال ایالات متحده، وزیر خارجه تا پایان سال مالی جاری (۳۰ سپتامبر) فرصت داشت تایید کند که مصر شرایط مرتبط با موازین حقوق بشر را رعایت کرده و این سند را امضا کند، یا آن که مبلغ اختصاص داده شده را به خزانه باز گرداند. حال با امضای سند، مصر وقت بیشتری دارد تا شرایط آمریکا را رعایت کند.

این تصمیم واشنگتن با نارضایتی قاهره روبرو شده است و وزارت خارجه مصر روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای آن را «سوء برداشت از ماهیت روابط استراتژیکی که دو کشور دهه هاست دارند» توصیف کرد.

به گزارش رویترز به نقل از رسانه های محلی، وزیر خارجه مصر ملاقات برنامه ریزی شده امروز خود را با جرد کوشنر مشاور ارشد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که به قاهره سفر کرده لغو کرد. اما به نوشته این خبرگزاری، دیدار او با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر همچنیان به قوت خود باقی است.

با این حال ساعاتی بعد، رسانه های بین المللی از جمله خبرگزاری آسوشیتدپرس خبر دادند جرد کوشنر، که داماد پرزیدنت ترامپ نیز هست، با رئیس جمهوری و وزیر خارجه مصر در قاهره دیدار کرده است. از جزئیات این دیدارها هنوز خبری منتشر نشده است.

مصر از جمله کشورهایی است که بیشترین کمک نظامی و اقتصادی را از آمریکا دریافت می‌کند، که مجموع آن بیش از ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در سال است. در راستای توافق صلح ۱۹۷۹ مصر و اسرائیل، آمریکا سالانه حدود ۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار کمک نظامی و ۲۵۰ میلیون دلار کمک اقتصادی به قاهره ارائه می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG