لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۷

بیانیه اد رویس در انتقاد از تشدید نقض حقوق بشر در ایران


عکس آرشیوی از اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا – ۲۰ فروردین ۱۳۹۳
عکس آرشیوی از اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا – ۲۰ فروردین ۱۳۹۳

رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه‌ای که روز گذشته منتشر نمود، با اشاره به گزارش جدید احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل در امورحقوق بشر ایران، خواستار توجه به نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در مذاکرات هسته‌ای ایالات متحده با تهران شد.

اد رویس در بیانیه خود گفته است حکومت ایران در دوره ریاست جمهوری حسن روحانیِ «اصلاح‌طلب» نیز، همچنان به نقض فاحش حقوق بشر ادامه می‌دهد. مجامع بین‌المللی مدافع حقوق بشر نیز می‌گویند با وجود روی کار آمدن دولت روحانی در سال گذشته، تاکنون بهبودی در وضعیت حقوق بشر در ایران بوجود نیامده است.

این نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا، واکنش مقام‌های حکومتی به اسیدپاشی‌های اخیر در شهر اصفهان را قابل انتظار دانست و گفت حکومت ایران پس از وقوع اسیدپاشی‌ها، نسرین ستوده را بازداشت کرد و قانونی را در مجلس به تصویب رساند که به جای بازدارندگی، تحریک به تکرار چنین اقدامات شنیعی است.

اشاره آقای رویس به طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر در مجلس شورای اسلامی است که موادی از آن به تصویب رسیده و منتقدان آن می‌گویند زمینه‌ساز برخورد بیشتر با مردم، بویژه زنانی که «بدحجاب» خوانده می‌شوند، خواهد شد.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان به دولت ایالات متحده نیز هشدار داده است که در گفتگوهای هسته‌ای با ایران، گزارش اخیر گزارشگر ویژه سازمان ملل در امورحقوق بشر ایران را از یاد نبرد. احمد شهید روز گذشته در نیویورک گزارش خود را به کمیته سوم سازمان ملل متحد ارائه داد.

وی در این گزارش از بالا بودن احکام اعدام در ایران، وجود شکنجه، تبعیض علیه زنان، اقلیت‌های قومی و مذهبی، برخورد با روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی، و نیز سانسور دولتی به شدت انتقاد کرده است.

در واکنش به آخرین گزارش آقای شهید، فروزنده ودیعتی از اعضای نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، نقض حقوق بشر در ایران را رد کرد و مدعی شد که همه این انتقادها تحت تاثیر کشورهای غربی با هدف «ایران‌هراسی» و «اسلام‌هراسی» مطرح می‌شود.

مقامات ایران تاکنون اجازه سفر آقای شهید به ایران را، با وجود درخواست‌های مکرر او، صادرنکرده‌اند و در مواردی با الفاظی توهین‌آمیز او را دروغگو، شریر و طرفدار تروریست‌ها، خوانده‌اند.

احمد شهید که از ۳ سال پیش به گزارشگری ویژه سازمان ملل منصوب شده، گفته است اینگونه حملات و ممنوعیت‌ها، تاثیری بر ادامه فعالیت او و گزارش موارد نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران نخواهد گذاشت.

XS
SM
MD
LG