لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۲

آمریکا اعدام ریحانه جباری را محکوم کرد


سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعدام ریحانه جباری در ایران را محکوم کرده است.

جن ساکی روز شنبه در بیانیه ای گفت نگرانی هایی جدی در باره عادلانه بودن محاکمه و شرایط پیرامون آن وجود دارد.

او از جمله به گزارش هایی که حاکی است بازجویان ریحانه را ناچار ساختند اعتراف کنند اشاره می کند و می گوید مقامات قضایی ایران حکم اعدام را علیرغم درخواست های فعالان حقوق بشر در ایران و خشم بین المللی اجرا کردند.

خانم ساکی می گوید «ما به کسانی که از ایران می خواهند به تضمین های محاکمه عادلانه، که براساس قوانین کشور و تعهدات بین المللی خود به مردم ایران داده شده است احترام بگذارد، می پیوندیم.»

ريحانه جباری به جرم قتل مرتضی سربندی در سال ۱۳۸۶ بامداد امروز اعدام شد. مقتول از كارمندان پیشین وزارت اطلاعات ايران بود و عفو بین الملل و دیگر گروه های حقوق بشری، از دادگستری جمهوری اسلامی خواستار وقفه در اجرای حکم اعدام خانم جباری شده بودند.

خانم جباری انگيزه خود از ارتكاب قتل را دفاع در مقابل تجاوز عنوان كرده بود اما دادگاه در نهايت اين ادعا را نپذيرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عفو بین الملل، اعدام ریحانه را با این یادآوری که مراحل تحقیقات، و محاکمه اش، توام با نقایصی بوده است، تقبیح و محکوم کرد.

درهمین حال خبرگزاری های داخلی درایران متن اطلاعیه ای را منتشر کردند که دادستانی تهران امروز پس اجرای حکم اعدام صادر کرد، و قتل آقای سربندی، را، به استناد اظهارات ریحانه و شهود، قتل عمد و با برنامه ریزی قبلی توصیف می کند

دادستانی تهران درهمین اطلاعیه با این یاد آوری که برای کسب رضایت از خانواده آقای سربندی به انصراف از اجرای حکم اعدام نیز تلاش کرده است می گوید خانواده مصراً خواستار قصاص بودند.

XS
SM
MD
LG