لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۳

سقوط یورو به زیر یک دلار برای نخستین بار در دو دهه


یورو، واحد پولی اروپا، با توجه به بیم و هراس‌های فزاینده از رکود اقتصادی در حوزه یورو برای نخستین بار طی دو دهه گذشته ارزش خود را از دست داد و روز چهارشنبه به زیر یک دلار سقوط کرد.

افت ادامه دار ارزش یورو، نرخ برابری این ارز را در برابر دلار آمریکا در معاملات امروز به بیش از ۹۹ سنت رساند که این رقم نمایانگر تنزلی تقریباً ۱۲ درصدی در سال جاری میلادی است.

یورو سال ۲۰۲۲ را بصورت قدرتمندی آغاز کرد تا آنکه جنگ روسیه در اوکراین نرخ تورم را افزایش داد و به چشم انداز رشد در حوزه این واحد پولی صدمه زد.

یورو از زمان پیدایش خود در سال ۱۹۹۹ میلادی اندک زمانی را زیر ارزش برابری با دلار سپری کرده است. واحد پولی حوزه یورو از زمان آغاز به کار اکثرا ارزشی بیشتر از دلار داشته است. آخرین باری که ارزش یورو به کمتر از یک دلار رسیده بود در سال ۲۰۰۲ میلادی بود.

افت ارزش یورو در برابر دلار در حالی گزارش شده‌است که نرخ تورم آمریکا در ماه ژوئن، که روز چهارشنبه به طور رسمی اعلام شده، به ۹/۱ درصد رسیده که بالاترین جهش سالانه تورم طی ۴۰ سال اخیر در ایالات متحده است.

بحران انرژی و مواد غذایی در جهان، به دنبال تهاجم روسیه به اوکراین وضعیت را برای بسیاری از کشورهای اروپا دشوارتر کرده است. این درحالی است که واحدهای پولی استرلینگ بریتانیا و ین ژاپن نیز امسال با کاهش ارزش خود دست به گریبان بوده اند. یکی از دلایل این اتفاق، افزایش نرخ بهره در ایالات متحده و استحکام جاذبه دلار در نتیجه آن است.

به باور تحلیلگران، تا زمانی که چشم انداز اقتصادی بهبود نیابد یورو در وضعیتی تضعیف شده باقی خواهد ماند.

XS
SM
MD
LG