لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۳

مقام ارشد نظامی آمریکا: فعالیت‌های مخرب ایران در منطقه پس از برجام تغییر نکرد


رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا می‌گوید پیش زمینه‌ای که او دریافت کرده حاکی از پایبند بودن ایران به تعهدات خود در برجام است، ولی تهران از تاریخ امضای توافق فعالیت‌های مخرب خود در منطقه را تغییر نداده است.

ژنرال جوزف دانفورد روز سه شنبه در جلسه تایید صلاحیت دومین دور خدمت خود در کمیته نیروهای مسلح سنا در پاسخ به پرسش‌های اعضای کمیته گفت، توافق هسته‌ای با ایران به هدف مورد نظر که معوق گذاردن تولید سلاح اتمی توسط تهران است رسیده، اما تهران را از ادامه فعالیت‌های بدخواهانه آن در منطقه باز نداشته است.

به گفته او «این توافق بطورخاص برای مقابله با یکی از پنج تهدید عمده از سوی ایران، یعنی تهدید اتمی، طراحی شده بود. اما آنچه توافق مورد توجه قرار نگرفت، تهدید موشکی و تهدیدهای دریایی و حمایت تهران از تروریسم و تهدیدهای سایبری آن بود.»

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا: ایران فعالیت های مخرب خود در منطقه را تغییر نداده است

ژنرال دانفورد همچنین تاکید کرد که ایران همچنان با جدیت آن اهداف را پیگیری می‌کند و گفت «ما به وضوح شاهد جریان عملی آن در یمن هستیم، در عراق ، در لبنان و در سوریه نیز شاهد آن هستیم.»

جوزف دانفورد در پاسخ به اعضای کمیته در مورد تاثیر لغو توافق هسته‌ای گفت از دید وی حفظ توافق برجام که آمریکا آن را امضا کرده معنی می‌دهد، مگر آنکه مواد آن نقض شده باشد. در غیر این صورت لغو توافق بر تمایل دیگران به امضای توافق نامه‌ها تاثیر می‌گذارد.

این مقام ارشد نظامی آمریکا در ادامه گفت، «ما هر روز شاهد شاخص‌ها و تهدیدهایی از سوی شبه نظامیان مورد حمایت ایران یا تهدیدهای متوجه از طرف نیروی دریایی آن هستیم. ما برای مقابله با این تهدیدها نیرو قرار دادیم و با ارزیابی اطلاعات هر روز به دقت در چارچوب تهدیدهای جاری از وضعیت کسب اطمینان می‌کنیم.»

رئیس جمهوری ایالات متحده براساس مهلت تصویب شده از سوی کنگره ماه آینده باید کنگره را در مورد چگونگی پایبندی ایران به توافق برجام آگاه کند. در صورت عدم تصدیق وی، کنگره ۶۰ روز برای تصمیم‌گیری برای اعمال مجدد تحریم‌های لغو شده فرصت دارد.

پرزیدنت دونالد ترامپ تا کنون دو بار پایبندی تهران به توافق را تایید کرده، اما در سخنرانی هفته پیش خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد این توافق را مایه شرمساری ایالات متحده توصیف کرد و در هفته‌های اخیر نیز در مورد تایید آتی آن جای ابهام باقی گذاشته است.

رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا در نشست روز گذشته خود در کمیته سنا، در پاسخ این پرسش که توصیه وی در این مورد به پرزیدنت ترامپ چیست گفت، ترجیح می‌دهد در مورد مشاوره خصوصی خود تا زمانی که رییس جمهوری تصمیم خود را اعلام کند مطلبی ابراز نکند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG