لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۸

واکنش رئیس جمهوری آمریکا به آزمایش موشکی اخیر ایران


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار یک توئیت ضمن اشاره به گزارش‌هایی مبنی بر انجام یک آزمایش موشکی دیگر توسط ایران، بار دیگر از توافق هسته‌ای موسوم به برجام انتقاد کرد.

پرزیدنت ترامپ در توئیتی که روز شنبه یکم مهر منتشر کرد نوشت که ایران موشک بالیستیکی آزمایش کرده است که می‌تواند به اسرائیل برسد.

او در ادامه توئیت خود نوشت: «ایران همچنین دارد با کره شمالی کار می کند، توافق زیادی بین ما نیست!»

پرزیدنت ترامپ پیشتر در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز گفته بود آمریکا اجازه نخواهد داد ایران زیر پوشش توافق هسته‌ای به فعالیت‌های بی‌ثبات کننده خود ادامه دهد.

او گفت: «ما نمی‌توانیم اجازه دهیم یک رژیم جنایتکار به فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ادامه دهد و در عین حال موشک‌های خطرناک بسازد. ما نمی‌توانیم توافقی را رعایت کنیم که پوششی برای ساخت سلاح اتمی است.»

آمریکا با برنامه موشکی ایران مخالف است و دولت پرزیدنت ترامپ یک ماه قبل، تحریم‌هایی را علیه افراد و شرکت‌های درگیر در برنامه موشکی ایران به اجرا گذاشته است.

پرزیدنت ترامپ باید بیست روز دیگر به کنگره آمریکا بگوید که آیا ایران توافق برجام را رعایت کرده است یا نه. مقام‌های آمریکایی می‌گویند، پرزیدنت ترامپ ممکن است اعلام کند که ایران روح این توافق را نقض کرده است یا بگوید که این توافق دیگر به نفع امنیت ملی آمریکا نیست.

در همین حال، وزارت خارجه فرانسه، یکی از حامیان توافق هسته‌ای در واکنش به آزمایش موشکی ایران، در بیانیه‌ای گفت که فرانسه از ایران می‌خواهد به کلیه فعالیت‌های بی‌ثبات کننده در منطقه پایان دهد و به مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ که خواستار توقف برنامه موشکی ایران شده است، احترام بگذارد.

اسرائیل نیز که همواره هدف تهدیدات ایران است، آزمایش موشکی روز جمعه را تهدیدی علیه آن کشور، آمریکا و متحدانش خواند. آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل گفت که این آزمایش نشان از جاه طلبی ایران دارد که می‌خواهد به یک قدرت جهانی بدل شود تا بتواند کشورهای خاورمیانه و کشورهای دمکراتیک در سراسر جهان را تهدید کند.

به گزارش خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی ایران موشک آزمایش شده، دو هزار کیلومتر برد و ظرفیت حمل چند کلاهک را دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG