لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۴

اعلام «بیعت» طالبان پاکستانی با گروه «خلافت اسلامی»


طالبان پاکستانی با گروه موسوم به «خلافت اسلامی» اعلام بیعت کرده و به پیکار جویان در سراسر منطقه دستور داده است آنرا در مبارزه برای بوجود آوردن یک «خلافت اسلامی جهانی» یاری دهند.

به گزارش رویترز، طالبان پاکستانی روز شنبه در پیامی بمناسبت عید قربان «حمایت کامل» خود را از هدف های گروه اعلام داشت ، و یک سخنگو در بیانیه ای که از محلی نامعلوم فرستاد ، خطاب به «برادران» گفت :«دراین روزهای دشوار، ما از شما می خواهیم صبور و استوار باشید، بویژه حالا که تمام دشمنان علیه شما متحد شده اند.»

رویترز می گوید بیانیه ، به زبان های اردو، پشتو و عربی، پس از انتشار ویدیوی گردن زدن یک گروگان بریتانیایی و علیرغم شایعات اخیر که رهبری طالبان نگران گروه «خلافت اسلامی» است، فرستاده شد.

این اقدام همچنین در حالی صورت می گیرد که گروه «خلافت اسلامی» به آسیای جنوبی، که همیشه در استیلای شورش های محلی طالبان علیه دولت های افغانستان و پاکستان بوده ، دست اندازی کرده است.

پیشتر، در اوائل سپتامبر، ایمان الظواهری، رهبر القاعده، عاصم عمر، فرمانده نظامی سابق طالبان ، را بعنوان «امیر» شاخه جدید شبکه القاعده در جنوب آسیا منصوب کرد.

رویترز می گوید هر چند شواهد زیادی از اتحاد قاطع بین گروه خلاقت اسلامی و فرماندهای طالبان مرتبط با القاعده وجود ندارد، اما فعالان گروه اخیرا در شهر پیشاور پاکستان هنگام توزیع جزوه هایی دیده شده اند. پرچم های سیاه آن نیز در گردهمایی های خیابانی در کشمیر هند مشاهده شده است.

XS
SM
MD
LG