لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۶

وزیر دفاع آمریکا برای گفت‌وگو درباره داعش به اقلیم کردستان عراق رفت


دیدار اشتون کارتر وزیر دفاع ایالات متحده (چپ) با مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق - ۲۶ آذر ۱۳۹۴
دیدار اشتون کارتر وزیر دفاع ایالات متحده (چپ) با مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق - ۲۶ آذر ۱۳۹۴

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا روز پنجشنبه به اربیل مرکز اقلیم کردستان عراق رفت. آقای کارتر در آنجا با مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق، نخست وزیر این اقلیم و وزیر دفاع اقلیم گفت‌وگو می کند.

نیروهای مسلح کرد عراقی نقش مهمی در مبارزه با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) داشته اند.

اشتون کارتر برای کمک به حل بحران سوریه و افزایش کمک های بین المللی در جنگ با داعش، به منطقه رفته است. او پیشتر به ترکیه رفته بود و در بغداد با مقامات ارشد عراقی گفت‌وگو کرد.

وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه در بغداد به مقام‌های دولت عراق پیشنهاد کمک‌های نظامی بیشتر، از جمله هلیکوپترهای آپاچی، داد تا در عملیات بازپس گیری موصل به کار گرفته شوند؛ اما دولت عراق باید آن را بطور رسمی تقاضا کند.

ماموریت دیگر اشتون کارتر در سفر به عراق، قانع کردن دیگر کشورهای ائتلاف بین المللی به افزایش کمک‌های خود در جنگ علیه داعش است.

در عین حال، ایالات متحده از ترکیه خواسته است بدون هماهنگی با دولت مرکزی عراق، اقدام به اعزام نیرو به این کشور نکند.

جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه از آنکارا خواست به بازگرداندن نیروهای نظامی ترکیه که بدون مجوز بغداد به شمال عراق اعزام شده بودند، ادامه دهد.

همزمان، آمریکا ۱۲ جنگنده اف۱۵ خود را که ماه گذشته بطور موقت از پایگاهی در بریتانیا به اینجرلیک در ترکیه منتقل کرده بود، از این پایگا خارج می‌کند.

به گفته یک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، این تصمیم هیچ ارتباطی با استراتژی انجام عملیات در خاک سوریه و عراق ندارد و تغییری هم در این استراتژی ایجاد نمی‌کند.

از سوی دیگر، گزارش شده که آمریکا محموله ای دیگر از مهمات برای مبارزان سوری عرب که در شمال سوریه با پیکاجویان داعش مبارزه می‌کنند، ارسال کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این گروه در شمال شرقی سوریه مستقر بوده و در تلاش برای بازپس گیری شهر شدادی است.

شدادی محل انبار تسلیحات، مهمات، و استقرار اعضای گروه داعش است و بازپس گیری آن، دسترسی داعش به این انبار را قطع می‌کند. شهر رقه در غرب شدادی، مرکز گروه داعش در سوریه محسوب می‌شود.

XS
SM
MD
LG