لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۷

ژنرال بازنشسته هدف تحقیق درز اطلاعات حمله سایبری


ژنرال کارت رایت، نفر اول از راست - آرشیو
ژنرال کارت رایت، نفر اول از راست - آرشیو
یک معاون سابق رییس ستاد نیروهای مشترک آمریکا به احتمال درز دادن اطلاعات طبقه بندی شده درباره یک حمله پنهانی سایبری به تاسیسات اتمی ایران، هدف تحقیق مقامات قضایی قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شبکه ان بی سی نیوز و روزنامه واشنگتن پست گزارش داده اند که به جیمز هاس کارترایت، ژنرال بازنشسته گفته شده است که او «هدف» یک تحقیق قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، «هدف» کسی است که مقامات قضایی مدارک قابل توجهی درباره رابطه او با یک جرم صورت گرفته در اختیار دارند و آن فرد احتمالا توسط مقامات به عنوان متهم معرفی خواهد شد.

تحقیقات مربوط به نشت اطلاعات حمله سایبری به ایران، یکی از چند تحقیق در حال انجام درباره درز اطلاعات مربوط به امنیت ملی در آمریکا است که توسط دولت باراک اوباما آغاز شده است.

در ژوئن سال گذشته میلادی روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد که کارترایت از بازیگران اصلی عملیات سایبری، با عنوان «بازی های المپیک» بوده است که در دولت جورج بوش آغاز شد.

بر اساس گزارش ها، حمله سایبری به مراکز اتمی ایران در سال ۲۰۱۰ با ویروس «استاکس نت» به طور موقت ۱۰۰۰ سانتریوفیوژ ایران را که برای غنی سازی اروانیوم استفاده می شد، از کار انداخت.

رهبران کنگره خواستار تحقیقات جنایی درباره کسانی شده اند که این اطلاعات را به بیرون درز داده اند. باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا گفته است درز اینگونه اطلاعات را به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد.

آسوشیتدپرس می نویسد که یک بخش از حمله سایبری به تاسیسات اتمی ایران به طور تصادفی و به دلیل بروز یک اشتباه در برنامه ریزی، در تابستان ۲۰۱۰ به بیرون درز کرد. این اشتباه در برنامه ریزی باعث شد که ویروس استاکس نت از تاسیسات اتمی نطنز خارج شود و در اینترنت منتشر شود.
XS
SM
MD
LG