لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۲

از سرگیری ارتباط پستی آمریکا و کوبا در آستانه سفر تاریخی اوباما


پوستری در کنار یک رستوران در هاوانا، با قرار دادن عکس اوباما در کنار کاسترو، به رئیس جمهوری آمریکا خوشامد می‌گوید.
پوستری در کنار یک رستوران در هاوانا، با قرار دادن عکس اوباما در کنار کاسترو، به رئیس جمهوری آمریکا خوشامد می‌گوید.

در آستانه سفر تاریخی باراک اوباما به کوبا، نخستین ارتباط پستی میان دو کشور پس از نیم قرن از سرگرفته شد.

آقای اوباما در دیدار از کوبا که نخستین سفر یک رئیس جمهوری آمریکا به آن کشور در ۹۰ سال اخیر است، در باره حقوق بشر با رهبران کوبا و مردم آن کشور گفت‌وگو و تبادل نظر خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکابا وجود برخی انتقادها، برای بهبود روابط دیپلماتیک و اقتصادی با کوبا تلاش می‌کند و بسیاری سفر پرزیدنت اوباما به کوبا را فرصتی تاریخی برای عادی سازی روابط بین دو کشور تلقی می‌کنند.

آقای اوباما می‌گوید: "ما با دیپلماسی به معنی جسارت در تغییر سیاست های ناموفق گذشته، فصل جدیدی از تعامل با مردم کوبا را گشودیم."

سوزان رایس مشاور امنیت ملی می‌گوید پرزیدنت اوباما تاکید کرده است تغییر در کوبا یک شبه رخ نمی دهد اماتعامل بیشتر با کوبا به بهبود زندگی مردم آن کشور منجر خواهد شد:" ما بر این باوریم که تعامل شامل تجارت بیشتر، سفر و ارتباط بین آمریکایی‌ها و کوبایی‌ها بهترین راه برای خلق فرصت ها و پیشرفت برای مردم کوبا است. برای همین است که پرزیدنت اوباما در این سفر با رهبران جامعه مدنی از جمله فعالان حقوق بشر که صدای آمال مردم کوبا هستند، دیدار خواهد کرد."

برخی از نمایندگان کنگره از هر دو حزب در آمریکا برای نشان دادن حمایت فرا حزبی از سیاست بهبود روابط با کوبا، پرزیدنت اوباما را در این سفر همراهی خواهند کرد.

جف فلیک نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان می‌گوید که برای سفر به کوبا هیجان زده است. با این حال برخی دیگر از جمله رابرت منندز، نماینده دموکرات که آمریکایی کوبایی‌تبار است می گوید رئیس جمهوری آمریکا باید تنها زمانی به کوبا سفر کند که تغییرات اساسی در رابطه با آزادی های سیاسی در آن کشور دیده شود.

باراک اوباما در سفر سه روزه‌اش، با رائول کاسترو رئیس جمهوری کوبا ملاقات خواهد کرد. روسای جمهوری دو کشور درباره منافع متقابل و همچنین در باره مسائلی که اختلاف نظر دارند مانند حقوق بشر در کوبا گفت‌وگو خواهند کرد.

برای پرزیدنت اوباما این سفر فرصتی خواهد بود که به رغم نارضایتی هاوانا، با رهبران جامعه مدنی کوبا مستقیما دیدار و گفت‌وگو کند. سخنرانی زنده پرزیدنت اوباما که از تلویزیون دولتی کوبا پخش خواهد شد نیز در سفر او برنامه ریزی شده است. همچنین قرار است او با رئیس جمهوری کوبا از نمایشگاه بیس بال دیدن کند.

حوزه میگوئل ویوانکو، مدیر دیده بان حقوق بشر در قاره آمریکا می‌گویدپیام پرزیدنت اوباما در باره حقوق بشر در کوبا باید مشخص و قاطع باشد زیرا در غیر این صورت برای مردم کوبا که متحمل نیم قرن اختناق بوده‌انداین سفر تنها یادآور علاقه دو رئیس جمهوری به بیس بال خواهد بود.

ینا یارزا، زن ۷۶ ساله کوبایی در نامه‌ای به پرزیدنت اوباما، او و میشل اوباما بانوی اول آمریکا را به صرف قهوه کوبایی در منزلش در هاوانا دعوت کرده است. باراک اوباما در پاسخ ضمن تشکر از مهربانی او در نامه‌ای برایش نوشت امیدوار است این نامه که با اولین محموله پستی مستقیم بین دو کشور در بیش از ۵۰ سال گذشته ارسال می شود، یادآور فصلی جدید و نویدبخش در روابط بین دو کشور باشد.

XS
SM
MD
LG