لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۲

باراک اوباما سفر به کوبا را تایید کرد؛ اولین سفر رئیس جمهوری آمریکا بعد از ۸۰ سال


اگر این سفر انجام شود، اولین سفر یک رئیس جمهوری آمریکا به کوبا بعد از هشتاد سال خواهد بود.
اگر این سفر انجام شود، اولین سفر یک رئیس جمهوری آمریکا به کوبا بعد از هشتاد سال خواهد بود.

باراک اوباما در توئیتر خود تایید کرد که ماه آینده به کوبا سفر می کند تا اولین رئیس جمهوری آمریکا باشد که در هشتاد سال اخیر در زمان مسولیت به این کشور سفر می کند. این سفر بی سابقه تنها شانزده ماه بعد از عادی سازی روابط دو کشور انجام می شود.

آقای اوباما در توئیتر خود نوشته است پرچم ما دوباره در سفارت ما در هاوانا به اهتزاز در آمده است و اکنون آمریکائیان زیادی، بیشتر از هر زمانی در نیم قرن اخیر به کوبا سفر می کنند.

وی در توئیت دیگری نوشت ما همچنان با دولت کوبایی اختلافاتی داریم و من آنها را مستقیم مطرح می کنم. آمریکا همیشه برای حقوق بشر در سراسر دنیا ایستادگی می کند.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که در سفر ماه آینده به هاوانا به بهبود زندگی مردم کوبا کمک خواهد کرد.

توئیت های آقای اوباما در حالی است که صبح پنجشنبه، رسانه های آمریکایی خبر داده بودند برای اولین بار در هشتاد سال اخیر، رئیس جمهوری آمریکا قصد سفر به کوبا را دارد.

باراک اوباما قرار است ماه مارچ، حدود اوایل فروردین به هاوانا سفر کند. شبکه ای‌بی‌سی به نقل از مقام های دولتی تایید کرده که احتمالا سفر آقای اوباما میانه مارچ و قبل از سفر وی به آرژانتین خواهد بود.

این سفر بعد از عادی سازی روابط دو کشور پس از حدود نیم قرن صورت می گیرد. از دو سال پیش و بعد از دیدار روسای جمهوری دو کشور در یکی از کشورهای امریکای جنوبی، ابتدا مبادله زندانیان بین آمریکا و کوبا صورت گرفت. سپس گفت و گو های دیپلماتیک به رفع محدودیت ها بین دو کشور منجر شد.

تابستان سال گذشته هم به طور رسمی با بازگشایی سفارتخانه های دو کشور، آمریکا و کوبا روابط خود را از سر گرفتند. جان کری عالی ترین مقام آمریکایی است که بعد از عادی سازی روابط به هاوانا سفر کرده بود.

آمریکا و کوبا از نیم قرن پیش روابط خود را بعد از روی کارآمدن دولت انقلابی فیدل کاسترو قطع کرده بودند.

شبکه ای‌بی‌سی می گوید این اولین سفر رئیس جمهوری آمریکا بعد از ۸۰ سال است. آخرین رییس جمهوری آمریکا در زمان مسوولیت که به طور رسمی از کوبا دیدار کرد، "کالوین کولیج" در سال ۱۹۲۸ بود.

در سالهای اخیر، جیمی کارتر، رئیس جمهوری سابق آمریکا در سال ۲۰۰۲ به کوبا سفر کرده بود.

XS
SM
MD
LG