لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۴

منتقدان: سفر اوباما به کوبا جایزه ای به هاوانا است


دیدار رئیس جمهور اوباما با رائول کاسترو
دیدار رئیس جمهور اوباما با رائول کاسترو

در حالی که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هفته آینده به کوبا سفر می کند منتقدان و حامیان او در مورد این مساله اشتراک نظر دارند که از زمانی که دو کشور روابط خود را آغاز کرده اند گشایشی در زمینه حقوق بشر و آزادی های بنیادی در کوبا حاصل نشده است.

ماریو دیاز بالارت، نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا گفته است سال گذشته در کوبا نام ۸۶۱۶ نفر زندانی سیاسی ثبت شده که افزایش زیادی است. او می گوید "رژیم کاسترو پرونده حقوق بشر خود را نه تنها بهبود نبخشیده بلکه وضعیت بدتر نیز شده است."

منتقدان آقای اوباما می گویند سفر رئیس جمهوری به کوبا مانند جایزه ای برای دولت هاوانا است. اما تحلیلگران سیاسی می گویند تغییر در کوبا به کندی انجام خواهد شد.

آقای اوباما می گوید: "من به صراحت اختلاف جدیمان با دولت کوبا از جمله در مورد دموکراسی و حقوق بشر را مطرح خواهم کرد. من بار دیگر تاکید خواهم کرد که ایالات متحده همچنان از ارزش های جهانی چون آزادی بیان، دین و آزادی تجمع ها دفاع خواهد کرد."

جوزفینا ویدال، از وزارت خارجه کوبا می گوید کشورش آماده گفتگو با دولت ایالات متحده در مورد هر مساله ای از جمله حقوق بشر است. ولی منتقدان سفر باراک اوباما چندان به این سفر خوش بین نیستند.

XS
SM
MD
LG