لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۴

با دستور اجرایی اوباما انجام پروژه‌های زیربنایی و فیلم‌سازی در کوبا مجاز شد


باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در دفتر کار خود در کاخ سفید - آرشیو
باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده در دفتر کار خود در کاخ سفید - آرشیو

به دنبال از سرگیری روابط بین آمریکا و کوبا پس از پنج دهه در سال گذشته و کاهش تحریم‌های اعمال شده علیه هاوانا، ایالات متحده روز سه شنبه طیف وسیعی از فعالیت‌ها، از جمله انجام پروژه‌های زیربنایی و فیلم‌سازی، در آن کشور را مجاز اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، با وجود آن که بر اساس قوانین تحریمی در بیشتر موارد تجارت شرکت‌های آمریکایی با کوبا همچنان ممنوع است، اما باراک اوباما با استفاده از اختیارات اجرایی ریاست جمهوری، برخی از فعالیت‌های تجاری که مشخصا از سوی کنگره ممنوع اعلام نشده است را آزاد کرد.

این تغییرات جدید، که سومین دور از روند کاهش تحریم‌های آمریکا علیه کوباست، در راستای وعده باراک اوباما برای پاسخگویی به نیازهای فوری مردم کوبا و همچنین فراهم آوردن فرصت‌های تجاری و اقتصادی برای شرکت‌های آمریکایی است.

با این حال مقام‌های آمریکایی تاکید می‌کنند که تاثیرگذاری عملی این اقدامات، بستگی به عملکرد هاوانا در انجام اصلاحات و آزادسازی اقتصاد آن کشور دارد. کوبا در مقابل عدم گشایش اعتبار و همچنین ممنوعیت استفاده از دلار آمریکا در معاملات تجاری را مشکل اساسی در این مسیر عنوان کرده است.

طبق اعلام وزارت خزانه داری آمریکا، بر اساس قوانین جدید، شرکت‌های آمریکایی از این پس می‌توانند در پروژه‌های زیربنایی در کوبا، مانند آب‌رسانی و تامین و توزیع انرژی که مردم بطور مستقیم از آنها بهره خواهند برد، مشارکت کنند.

زیرساخت‌های این کشور کمونیستی، به دلیل تحریم‌های گسترده آمریکا در چند دهه‌ اخیر و بویژه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوری، به شدت فرسوده است و نیاز به نوسازی دارد.

بر اساس تصمیمات جدید، مقررات مربوط به فیلم‌برداری در کوبا برای تهیه فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی نیز آسان‌تر می‌شود. بخش‌هایی از سریال تلویزیونی "خانه دروغ" شبکه شو تایم اخیرا در هاوانا فیلم‌برداری شده، و بخش دیگری از فیلم سینمایی "سریع و خشمگین" نیز قرار است در کوبا فیلم‌برداری شود.

XS
SM
MD
LG