لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۶

کاسترو خواستار توقف پخش برنامه های رادیوئی و تلویزیونی آمریکا در کوبا شد


رئیس جمهوری کوبا از دولت آمریکا خواسته است پخش برنامه های رادیوئی و تلویزیونی را که هاوانا زیان آور می پندارد متوقف کند.

رائول کاسترو در سخنانی که روز جمعه از تلویزیون دولتی کوبا پخش شد گفت دولت "به پافشاری بر این نظر که برای رسیدن به مناسبات عادی لازم است دولت آمریکا تمام سیاست های به جای مانده از گذشته را حذف کند، ادامه خواهد داد."

او همچنین از سیاست مهاجرتی آمریکا که به شهروندان کوبائی اجازه می دهد در صورت رسیدن به خاک آمریکا در آن کشور بمانند، انتقاد کرد و بار دیگر خواهان لغو تحریم های تجارتی علیه کشورش شد و گفت رئیس جمهور اوباما می تواند در این جهت بیشتر کمک کند.

آقای اوباما کنگره عمدتا جمهوریخواه آمریکا را به لغو تحریم ۵۰ ساله کوبا ترغیب کرده است، اما قانونگذاران تاکنون گام عمده ای در این جهت برنداشته اند.

کاسترو همچنین پیشرفت هایی را که از هنگام اعلام عادی شدن مناسبات دو کشور توسط او و آقای اوباما به دست آماد را یادآور شد و گفت "گام هایی که تاکنون رئیس جمهور اوباما برداشته هرچند مثبت است اما محدود است و همین محدودیت از اجرای آن جلوگیری کرده است."

آمریکا و کوبا در سال ۲۰۱۵ با بازگشایی سفارتخانه هایشان در واشنگتن و هاوانا پس از نیم قرن روابط دیپلماتیک خود را از سرگرفتند.

آمریکا همچنین کوبا را از فهرست کشورهای حامی تروریسم خارج کرد و تسهیلاتی را بر محدودیت های مسافرتی شهروندانش به کوبا در نظر گرفت.

XS
SM
MD
LG