لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۳

دور جدید مذاکرات آمریکا و کوبا، بی‌نتیجه پایان یافت


دورجدید مذاکرات آمریکا - کوبا بی نتیجه پایان یافت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:55 0:00

چهارمین دور مذاکرات دو روزه آمریکا و کوبا با هدف از سرگیری روابط دیپلماتیک دو کشور ، عصر جمعه یکم خرداد در واشنگتن بدون نتیجه پایان یافت. با این حال، یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا گفت که زمان برقراری دوباره روابط بسیار نزدیک است.

روبرتا جیکوبسون، معاون وزیرخارجه در امور کشورهای نیمکره غربی گفت: «تاکنون مذاکرات عمدتا درباره نحوه بازگشایی سفارتخانه و شرایط فعالیت این مرکز بوده است. گفتگوها به خاطر پیچیدگی روابط بین دو کشور امر ساده ای نبوده است. طی دو روز گذشته گفتگوهای سودمندی داشته ایم. ما بر این باوریم که تعامل، کلید گام به جلو است، نه انزوا . طی پنج ماه گذشته پیشرفت با اهمیتی در این راستا داشته ایم و هم اکنون بسیار به برقراری روابط و بازگشایی سفارتخانه نزدیکتریم.»

روبرتا جیکوبسن به تاریخ بازگشایی سفارتخانه ها در دو کشور اشاره ای نکرد، اما گفت، اینها قدمهای اولیه در فرآیند طولانی عادی سازی روابطی ست که با در نظر گرفتن منافع ملی آمریکا راه را برای تعامل بیشتر با مردم کوبا می گشاید.

در همین حال، ژوزفینا ویدال، مدیر کل امور آمریکا در وزارت خارجه کوبا هم از تصمیم باراک اوباما برای خارج کردن نام کوبا از فهرست کشورهای حامی تروریسم استقبال کرد، و گفت: «هیات های نمایندگی دو طرف موافقت کردند به تبادل نظر درباره مسائل مربوط به هیاتهای نمایندگی مان در چند هفته آینده ادامه دهند.»

خانم ویدال افزود، اقدام مهم بعدی برداشتن تحریمهای اقتصادی علیه کوبا خواهد بود.

این نخستین مذاکرات مقام های بلندپایه دو کشور طی بیش از نیم قرن اختلاف است. کنگره آمریکا تا ۲۹ ماه مه فرصت دارد نظر خود را درباره خروج کوبا از لیست کشورهای حامی تروریسم اعلام کند.

XS
SM
MD
LG