لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۰

کوبا ده‌ها زندانی سیاسی را آزاد کرد


رائول بورخس، ۷۴ ساله، عکس پسرش، ارنستو را در دست دارد. ارنستو بورخس از ۱۶ سال پیش به جرم جاسوسی زندانی است - هاوانا، ۱۲ دی ماه
رائول بورخس، ۷۴ ساله، عکس پسرش، ارنستو را در دست دارد. ارنستو بورخس از ۱۶ سال پیش به جرم جاسوسی زندانی است - هاوانا، ۱۲ دی ماه

واشنگتن و هاوانا در گام‌های اولیه برای عادی‌ سازی روابط چند زندانی طرف مقابل را آزاد کرده بودند.

دولت کوبا در گامی برای عادی سازی روابط با آمریکا، ۳۸ زندانی سیاسی را آزاد کرد. افراد آزادشده در فهرستی از ۵۳ عضو اوپوزیسیون کوبا بودند که دولت آمریکا خواستار آزادی‌شان شده بود.

یکی از ده‌ها زندانی سیاسی مخالف دولت کاسترو، که در پی توافق میان دولت هاوانا با واشنگتن برای بهبود روابط میان دو کشور آزادی‌اش را به دست آورد، میگوئل آلبرتو اولوآ بود. البته به نوشته ‌روزنامه‌های کوبا، آقای اولوآ به قید التزام آزاد شده، اما به هر حال، این روزها در کنار همسر و فرزند، و بستگان و دوستان اوقات خوشی دارد. او به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «سال‌هاست که رائول کاسترو، رئیس جمهوری، عملاً ارتباط کشور را با بقیه دنیا قطع کرده. یکی از شرط‌های آقای اوباما برای بهبود روابط آمریکا با کوبا گذاشته، برقراری دموکراسی و آزادی بیان در کوباست، چیزی که به این زودی‌ها در کوبا اتفاق نخواهد افتاد.

ماریبل هینال، مادر میگوئل، مثل بسیاری از مردم کوبا معتقد است دولت به احترام توافق با آمریکا هم که شده، باید آزادی بیان بیشتری بدهد و با دگراندیشان بهتر رفتار کند.

یک گروه از کوبایی-آمریکایی‌های مستقر در میامی می‌گوید دولت ماه گذشته سه زندانی سیاسی دیگر را آزاد کرده‌ است.

گروه اوپوزیسیون موسوم به «اتحادیه میهن‌پرستان کوبا» می‌گوید ۲۹ نفر از زندانیان آزاد شده، اعضای آن گروه بودند؛ و به آن‌ها هشدار داده شده که اگر به فعالیت‌های مخالف دولت ادامه دهند، به زندان برگردانده خواهند شد.

ویلبرتو پارادا، زندانی سیاسی دیگری بود که در دو روز گذشته آزاد شد و به آغوش خانواده بازگشت. او می‌گوید هیچ چیزی مرام و عقیده او را عوض نخواهد کرد:

«من بر اساس اعتقادات اخلاقی‌ام عمل می‌کنم؛ ولی معنی‌اش این نیست که جاسوس آمریکا هستم. من یک انسان آزاد هستم – یک کوبایی با عقاید شخصی خودم.»

یودیسنل، همسر ویلبرتو پارادا از روزهای دشواری می‌گوید که شوهرش در حبس بود: «روزگار وحشتناکی بر ما گذشت؛ پر از سختی، پر از بی‌عدالتی؛ چقدر عذاب کشیدیم.»

دولت کوبا اواخر آذرماه، در توافق برای برقراری مجدد روابط دیپلماتیک با ایالات متحده تعهد کرد ۵۳ زندانی سیاسی را آزاد کند.

تصمیم دو کشور به عادی سازی روابط و گشایش سفارتخانه‌ها پس از آن صورت گرفت که کوبا با میانجی‌گری پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، آلن گراس، پیمانکار آمریکایی را که به اتهام جاسوسی در کوبا زندانی بود، آزاد کرد. در مقابل، آمریکا نیز سه کوبایی را که به اتهام جاسوسی در فلوریدا زندانی بودند آزاد کرد.

XS
SM
MD
LG