لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۳

تاکید باب کورکر بر لزوم اتخاذ موضع محکم کنگره در برابر ایران در مصاحبه با صدای آمریکا


باب کورکر رییس کمیته روابط خارجی سنا در مصاحبه با صدای آمریکا - اول فوریه ۲۰۱۶
باب کورکر رییس کمیته روابط خارجی سنا در مصاحبه با صدای آمریکا - اول فوریه ۲۰۱۶

باب کورکر رییس کمیته روابط خارجی سنا روز دوشنبه اول فوریه، ضمن بازدید از صدای آمریکا در یک گفتگوی اختصاصی با بخش مرکزی خبر صدای آمریکا در مورد مسایل مختلف از جمله مذاکرات صلح سوریه، کره شمالی، توافق اتمی با ایران، روسیه و همچنین تهدید داعش صحبت کرد.

سناتور کورکر در این مصاحبه گفت که او مخالف توافق هسته‌ای با ایران بود، زیرا این توافق بی درنگ اهرم‌ها علیه تهران را تغییر داد و افزود ایران اکنون به منابعی دسترسی دارد که برای ادامه تحقیق و پیشرفت با هدف سلاح اتمی قبلا در اختیار نداشت.

به گفته او "آنچه ما شاهد آن هستیم، آن است که ائتلاف کاری برای عقب راندن ایران نخواهد کرد. چون برای اروپا منافع اقتصادی زیادی دارد، روسیه با فروش تسلیحاتی سود می برد، و مساله فروش نفت ایران به چین در میان است، که در نتیجه شما شاهد اقدام جمعی علیه ایران نخواهید بود. بنابراین به شیوه ای فراحزبی ما باید تعیین و مشخص کنیم که تعریف نقض توافق واقعا چیست، و وقتی روی دهد چه باید کرد. فرستادن پیام به ایران که خلافکاری چه پیامدی دارد، این تنها راه موفقیت آمیز بودن توافق است."

رییس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنا در مورد وعده باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده، مبنی بر اعمال بی درنگ تحریم‌ها در صورت تخلف ایران، با تردید گفت که پس از آزمایش موشک‌های بالیستیک توسط ایران و نقض قطعنامه، شورای امنیت هیچ اقدامی برای تنبیه ایران نکرد و افزود به تصور او ضروری است کنگره آمریکا به شیوه فراحزبی موضع محکمی در قبال ایران و اجرای تعهدات آن در توافق اتخاذ کند.

صدای آمریکا نظر آقای کورکر در مورد وعده لغو توافق از سوی برخی داوطلبان ریاست جمهوری آمریکا را جویا شد.

"داوطلبان طی انتخابات مقدماتی مطالبی را برای نشان دادن عزمشان ابراز می‌کنند. کسی که رییس جمهوری می شود ممکن است پس از ارزیابی، حتی تعهد قوی تری در مورد مساله از خود نشان دهد. آمریکا قدرتمند ترین کشور جهان است و رییس جمهوری آینده اگر احساس کند که مسیر توافق به سوی دستیابی ایران به سلاح اتمی می‌رود، باید بکوشد جهت توافق را از موضع قدرت و رهبری تغییر جهت دهد، نه آن که آن را لغو کند."

XS
SM
MD
LG