لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۷

اختصاصی؛ آمریکا: به اجرای «سختگیرانه» تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ادامه می‌دهیم


یک سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده به بخش فارسی صدای آمریکا گفت دولت بایدن همچنان به اجرای «سختگیرانه» تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی از جمله تحریم‌های مربوط به تجارت نفت و پتروشیمی ادامه خواهد داد.

او عصر دوشنبه در واکنش به گفته‌های ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، مبنی بر «توافق» تهران و واشنگتن و تداوم صادرات نفت ایران به رغم تحریم‌ها گفت رقم‌های مربوط به صادرات نفت در طول زمان به طور مرتب نوسان می‌کند و به قیمت‌ها و تغییرات در روش‌شناسی بستگی دارد «اما چارچوب تحریم‌های آمریکا علیه ایران همچنان نیرومند باقی مانده است.»

این سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا افزود دولت بایدن همچنین به طور مرتب در تعامل با دیگر کشورها، آنها را از انجام اقدامات ناسازگار با تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی «به‌شدت» بر حذر می‌دارد.

این دیپلمات آمریکایی با اشاره به اقدامات گسترده دولت بایدن علیه جمهوری اسلامی، تورم بالا و سقوط ۷۰ درصدی ارزش پول ملی ایران از زمان رئیس جمهور شدن بایدن را متاثر از تلاش‌های او برای مقابله با جمهوری اسلامی دانست.

او تحریم‌های «پرشمار» علیه مقامات، وابستگان، و حامیان جمهوری اسلامی، و همچنین مقابله با رفتارهای بی‌ثبات‌کننده ایران «از توطئه‌های تروریستی تا برنامه موشکی» آن را از دیگر اقدامات دولت بایدن علیه جمهوری اسلامی خواند.

این دیپلمات آمریکایی در همین ارتباط به تحریم بیش از ۳۰۰ نهاد و فرد طی یک سال گذشته اشاره کرد که به گفته او، ۱۶۰ مورد آن با بخش‌های نفت و پتروشیمی ایران مرتبط بوده است.

او تصریح کرد ایالات متحده با همکاری متحدان و شرکایش و با استفاده از طیفی گسترده از ابزارهای دیپلماتیک و اقتصادی، از نزدیک رفتار بی‌ثبات‌کننده ایران را محدود می‌کند و باز می‌دارد.

  • وضعیت جمشید شارمهد

این سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات ناصر کنعانی در ارتباط با وضعیت جمشید شارمهد، زندانی دوتابعیتی ایرانی-آلمانی محکوم به اعدام، نیز گفت ایالات متحده «از نزدیک» پرونده آقای شارمهد را زیر نظر دارد.

کنعانی روز دوشنبه در واکنش به دیدار فرزندان جمشید شارمهد با آبرام پیلی، جانشین فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، خواستار توضیح واشنگتن در این باره شده بود.

این سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایالات متحده گفت درباره جزئیات گفت‌وگوی آقای پیلی و فرزندان جمشید شارمهد اظهارنظر نمی‌کند.

او گفت آمریکا پیشتر نیز نحوه رفتار با این شهروند دوتابعیتی را «ناشایست» خوانده و آن را همچنان «با شدیدترین لحن ممکن» محکوم می‌کند.

این دیپلمات آمریکایی متذکر شد جمشید شارمهد پس از آنچه که به طور گسترده «محاکمه‌ای ساختگی» خوانده شده، به اعدام محکوم شده است.

او تصریح کرد جمهوری اسلامی باید به تمامی حقوق آقای شارمهد و آزادی‌های اساسی‌اش از جمله نحوه رفتار با او و تضمین محاکمه منصفانه‌اش احترام بگذارد.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG