لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۷

با تصویب بودجه کوتاه مدت، تعطیلی دولت فدرال آمریکا منتفی شد


جان بینر همراه با کارمندان دفترش پس از تصویب لایحه بودجه در مجلس نمایندگان. پارلمان آمریکا (کاپیتول)، واشنگتن. ۱۱ دسامبر ۲۰۱۴
جان بینر همراه با کارمندان دفترش پس از تصویب لایحه بودجه در مجلس نمایندگان. پارلمان آمریکا (کاپیتول)، واشنگتن. ۱۱ دسامبر ۲۰۱۴

کنگره آمریکا در آخرین دقایق، با تمدید دو روزه ضرب الاجل تصویب لایحه بودجه دولت، از تعطیل دولت فدرال به صورت موقت جلوگیری کرد.

درست یک ساعت پیش از ضرب الاجل نیمه شب پنجشنبه اا دسامبر، به وقت واشنگتن، سنای آمریکا در شامگاه پنج شنبه و چند دقیقه پس از تصویب آن در مجلس نمایندگان، با این تصمیم موافقت کرد.

با آن که خطر فوری تعطیل دولت از میان رفته است اما سنا تنها دو روز فرصت دارد تا لایحه مفصل تر ۱/۱ تریلیون دلاری بودجه سال ۲۰۱۵ دولت را تصویب کند. روز پنجشنبه با ۲۱۹ رای موافق مجلس نمایندگان در برابر ۲۰۶ رای مخالف، مانع عمده ای از سر راه تصویب لایحه بودجه برداشته شد.

جان بینر، رئیس جمهوری خواه مجلس نمایندگان به قانون گذاران گفت اگر روز پنج شنبه لایحه تصویب نشود- حتی اگر به صورت تصمیمی برای تامین موقت بودجه دولت باشد- باید تا کریسمس در واشنگتن بمانند.

نمایندگان هردو حزب و باراک اوباما خواستار تصویب این لایحه بودند هرچند که جمهوری خواهان محافظه کار از آنچه در لایحه نبود خشمگین بودند، و دمکرات های لیبرال نگران آنچه در لایحه آمده است، بودند.

محافظه کاران می گویند این لایحه مانع تصمیم پرزیدنت اوباما درمورد استفاده از اختیار ریاست جمهوری برای قانون مهاجرت نمی شود.

خشم لیبرال ها از افزودن بندهایی به لایحه در آخرین لحظات بود که تسهیلاتی در اختیار بانک های بزرگ می گذارد. بنابراین تمهیدات اگر بانکی ورشکسته شود مالیات دهندگان مسئول پرداخت دیون آن خواهند بود.

XS
SM
MD
LG