لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۷

تلاش قانونگذاران آمریکا برای ایفای نقش در مذاکرات با کره شمالی


نمایی از ساختمان کنگره آمریکا در شهر واشنگتن
نمایی از ساختمان کنگره آمریکا در شهر واشنگتن

نشریه اینترنتی هیل، که اخبار سیاسی واشنگتن را پوشش می دهد، روز پنجشنبه در گزارشی نوشت، جراحات روحی به جا مانده از مباحثات داغ بر سر توافق هسته‌ای ایران قانونگذاران آمریکایی را به سوی ایفای نقشی در مذاکرات پرزیدنت ترامپ با کره شمالی سوق داده است.

قانونگذاران از هر دو حزب می گویند که نتیجه گفتگوهای رئیس جمهوری آمریکا با رهبر کره شمالی در سنگاپور هر چه باشد چه به صورت معاهده که مستلزم رأی سنا است یا به شکل یک قانون نظارتی باید به تصویب کنگره برسد.

سناتور دموکرات تیم کین می گوید: «آیا نباید یک استاندارد یک شکل داشته باشیم که هر توافقی پیش از اعلام منوط به گونه ای بررسی کنگره باشد؟ من نمی خواهم شاهد دستیابی به توافقی یکجانبه بر مبنای ماده ۲ باشم، بی آنکه دست کم بازبینی مشابه آن چه در مورد توافق ایران به اجماع انجام دادیم، صورت بگیرد.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در جلسه اخیر کمیته روابط خارجی سنا به قانونگذاران قول داد کنگره نقشی به مراتب بیشتر از آن چه در باره توافق هسته ای ایران داشت در مورد یک توافق احتمالی با کره شمالی داشته باشد: «فکر می کنم استاندارد پایین است و از پس آن بر خواهم آمد.»

دموکرات های بلندپایه کنگره عهد کردند اگر توافق با کره شمالی شامل اصولی مشخص نباشد جلوی لغو تحریم ها را خواهند گرفت. معیارهای تعیین شده مشابه آن اصولی هستند که ترامپ برای توافق با ایران تعیین کرده است از جمله بازرسی در هر زمان، هر کجا و دائمی بودن توافق.

سناتور جمهوریخواه جیم ریش، عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنا، گفت: «رئیس جمهور، معاون رئیس جمهور و وزیر خارجه همه جداگانه به من گفته اند که هدف شان تنظیم یک معاهده است که برای تصویب به سنا فرستاده شود.»

دولت اوباما در سال ۲۰۱۵ به قانونگذاران گفته بود برجام معاهده نیست و نیازی به تصویب آن از سوی سنا وجود ندارد.

قانونگذاران برای این که اجازه ندهند پرزیدنت اوباما کنگره را دور بزند، «قانون بازبینی توافق هسته ای ایران» را ارائه کردند که با ۹۸ رای موافق در برابر ۱ رای مخالف در سنا و ۴۰۰ رای موافق در برابر ۲۵ رای مخالف در مجلس نمایندگان تصویب شد.

اما مخالفان توافق هسته ای ایران در کنگره نهایتا رای کافی برای سد کردن اجرای برجام را نداشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG