لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۸

کنگره آمریکا هفته آینده رای گیری بر سر توافق اتمی ایران را آغاز می‌کند


رأی کافی در سنا برای حفظ وتوی اوباما در صورت رد توافق اتمی حاصل شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:45 0:00

با وجود آن که اعلام حمایت سی و چهارمین سناتور کنگره آمریکا از توافق اتمی ایران، حفظ وتوی رییس جمهوری در صورت رد احتمالی توافق توسط نمایندگان کنگره را تضمین کرد، رهبران جمهوریخواهان کنگره مصصم هستند هفته آینده روند رأی‌گیری بر سر توافق وین را آغاز کنند.

روز چهارشنبه و ساعاتی پس از آن که سناتور دموکرات بارابارا میکالسکی حمایت خود از توافق هسته‌ای ۲۳ تیر ماه بین ایران و جامعه جهانی را اعلام کرد، و با افزایش تعداد حامیان این توافق در سنا، اجرایی شدن توافق را به یقین نزدیک کرد.

با این حال کوین مک کارتی رهبر اکثریت جمهوریخواه مجلس نمایندگان ایالات متحده اعلام کرد که مجلس به زودی پس از بازگشت به کار در هفته آینده، در مورد رد یا تصویب توافق هسته‌ای ایران رای گیری خواهد کرد. او توافق به دست آمده را "بد" دانست و گفت مجلس نمایندگان آن را رد خواهد کرد.

هم کاخ سفید و هم کنگره به سختی روی مخالفت متقابل خود کار می‌کنند. کاخ سفید با این استدلال که توافق وین یک معاهده نیست، می‌گوید نیازی به تضویب آن در کنگره نیست. ولی قانونگذاران هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات که اغلب از توافق راضی نیستند، با مطالبه حق دخالت کنگره، قانون لزوم بررسی توافق اتمی با ایران را به تصویب رساندند.

این در حالی است که به عقیده برخی صاحب نظران، قانونگذاران کنگره گاهی علیه برخی تصمیمات اقدام می‌کنند که می‌دانند همچنان اجرایی خواهد شد.

اکنون در آستانه آغاز به کار دوباره کنگره پس از تعطیلات تابستانی، و شروع روند رای گیری بر سر توافق اتمی چهاردهم ژوئیه، هنوز برخی از قانونگذاران دموکرات در موضع خود نسبت به توافق هسته‌ای با ایران مردد هستند.

بن کاردین سناتور با نفوذ از جمله دموکرات‌هایی است که در موقعیت مشکلی قرار دارد. از یک طرف طرفدار سخت اسراییل و در موقعیت رهبری در جامعه یهودیان است، و از سوی دیگر تحت فشار کاخ سفید برای اعلام حمایت از توافق.

سناتور کاردین روز چهارشنبه در مریلند، با زیر سوال بردن نظرسنجی‌های اخیر در باره موضع یهودیان مخالف و موافق توافق، گفت باور ندارد که این نظرسنجی‌ها نشانه درستی از نظرات یهودیان آمریکا باشد. وی افزود "آنها مردد هستند، و من هم مردد هستم."

سناتور میچ مک کانول رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا مصمم است هفته آینده روند رای گیری در مورد توافق را در سنا آغاز کند.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG