لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۹

کاخ سفید: نیاز نداریم کنگره توافق اتمی را تایید کند، فقط آن را بر هم نزند


عکس آرشیوی از جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید
عکس آرشیوی از جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید

سخنگوی کاخ سفيد عصر روز پنجشننبه در نشست خبری روزانه خود ضمن حمايت از اظهارات روز گذشته رييس جمهوری ایالات متحده، تاکيد کرد که تندروهای ايران و جمهوريخواهان کنگره، هر دو خواهان رد توافق هسته‌ای با تهران هستند.

باراک اوباما روز چهارشنبه در سخنانی در دفاع از توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران گفت سر دادن شعار «مرگ بر آمریکا» از سوی برخی در ایران، به معنای موافقت همه مردم ایران با آن نیست، بلکه بسیاری از آنها خواهان اصلاح این وضعیت هستند و این تندروهای آن کشور هستند که می‌خواهند این وضعیت را حفظ کنند.

رئیس جمهوری دموکرات ایالات متحده در ادامه سخنرانی خود در دانشگاه آمریکن گفت «به نظر می‌رسد این اصولگرایان (ایرانی)، یک هدف مشترک با برخی جمهوریخواهان کنگره دارند.» مقایسه‌ای که با انتقاد جمهوریخوهان در آمریکا روبرو شد و از وی خواستند این گفته خود را پس بگیرد.

جاش ارنست در پاسخ به اين پرسش خبرنگاران که آيا باراک اوباما از مقایسه تندروهای ايران با جمهوريخواهان معذرت‌خواهی خواهد کرد یا خیر، با بیان این که اين اظهار نظر «مبتنی بر واقعيات» است، گفت رييس‌ جمهوری قصد پس گرفتن اظهارات خود را ندارد.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که چند رای لازم است تا توافق هسته‌ای ايران به تاييد کنگره برسد، گفت «نیازی نداريم که کنگره اين توافق را تاييد کند، بلکه می‌خواهیم آن را بر هم نزند،» و افزود طنز ماجرا در اين است که «تندروها در ايران نيز خواستار رد اين توافق هستند.»

توافق اتمی ۲۳ تیر ماه بین قدرت‌های جهانی و ایران با انتقادهایی چه در ایران و ایالات متحده – که دو طرف اصلی گفتگوهای ماه‌های اخیر بوده‌اند – و چه در منطقه خاور میانه روبرو بوده و دولت باراک اوباما تلاش‌ گسترده‌ای را برای دفاع از آن به عمل آورده است.

باراکاوباما در سخنرانی دیروز خود هشدار داد که اگر کنگره توافق اتمی با ایران را رد کند، نه تنها اعتبار ایالات متحده به عنوان رهبر ديپلماسی در جهان از بین خواهد رفت، بلکه تنها گزينه‌ای که می‌ماند جنگ خواهد بود.

بر اساس مصوبه‌های اردیبهشت ماه هر دو مجلس سنا و نمایندگان آمریکا، که اوایل خرداد ماه با امضای رئیس جمهوری به قانون تبدیل شد، این امکان به نمایندگان کنگره داده شده است که هر گونه توافق هسته‌ای با ایران را بررسی کنند.

XS
SM
MD
LG