لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۷

نتانیاهو: مذاکره کنندگان، اصول تفاهم لوزان را تخریب کردند


نتانیاهو: مذاکرات اتمی وین نمایانگر پیشرفت نیست
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:03 0:00

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل بار دیگر درباره توافق هسته‌ای ایران با ۱+۵ در مذاکرات جاری سخن گفت و آن را یک توافق بد نامید.

نخست وزیر اسرائیل روز دوشنبه ۶ژوئیه گفت: «آنچه را در وین شاهدیم نه یک گشایش بلکه یک تخریب است. تخریب اصول تفاهم لوزان که ۱+۵ متعهد بودند به آن پایبند بمانند. این توافق راه ایران به سوی زرادخانه اتمی را باز می‌کند. آنها برنده لاتاری صدها میلیارد دلاری می‌شوند تا بتوانند تجاوز و ترور را تامین مالی کنند. تجاوز و ترور در سراسر جهان.»

نخست وزیر اسرائیل پیشتر از تفاهم به دست آمده در لوزان نیز انتقاد کرده بود. آقای نتانیاهو فرودین ماه گذشته پس از اینکه ایران و ۵+۱ طی یک تفاهم، به چارچوب توافق نهایی دست یافتند، گفت که این این تفاهم از آنچه که فکر می کرده نیز بدتر بوده است.

او همچنین گفته بود که این تفاهم دست ایران را برای دستیابی به سلاح هسته ای باز میگذارد.

آقای نتانیاهو روز دوشنبه در آخرین اظهارنظر خود، توافق پیش روی مذاکره کنندگان را کم و بیش شبیه توافق با کره شمالی دانست و گفت که به نظر او باید به مخالفت با آن برخاست. او نسبت به پیامدهای این توافق هشدار داد و گفت: «بسیاری از رهبران هم گفته‌اند، من هم تکرار می‌کنم که توافق نکردن بهتر ازاین توافق بد است.»

این دومین اظهارنظر نخست وزیر اسرائیل درباره مذاکرات هسته‌ای طی ۲۴ ساعت گذشته است. او روز یکشنبه نیز در مورد امتيازاتی که ممکن است در جريان مذاکرات اتمی به ايران داده شود، هشدار داد.

بنيامين نتانياهو گفت که هر روز که از مذاکرات هسته‌ای می‌گذرد، غرب به ايران يک امتياز ديگر می‌دهد.

در حال حاضر مذاکره کنندگان گروه ۱+۵ (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان) در وين تلاش می‌کنند تا روز سه‌شنبه ۱۶ تير ماه بتوانند با ايران به يک توافق جامع دست يابند که برنامه اتمی ایران را محدود و تحریم‌ها علیه این کشور را کاهش دهد.

​اسرائيل مخالف سرسخت لغو تحریم‌هاست و می‌گوید تحريم‌ها به توليد سلاح هسته‌ای در ايران و تقويت شبکه تروريسم جهانی منجر خواهد شد.

XS
SM
MD
LG