لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۵

پیشنهاد هری رید به جمهوریخواهان برای همکاری در مورد طرح توافق اتمی


سناتور هری رید
سناتور هری رید

سناتور هری رید، رهبر اقلیت قانونگذاران دموکرات در سنای آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که دموکرات ها حاضر هستند برای رای گیری نهایی در مورد توافق جامع اتمی با ایران، با جمهوریخواهان همکاری کنند و مانع رای گیری نشوند، اما تنها در صورتی که رهبر اکثریت جمهوریخواه در سنا، میچ مککانل، موافقت کند که طرح رد توافق اتمی ایران دست کم با ۶۰ رای به تصویب برسد.

هری رید گفته این مطلب را اخیرا به سناتور مککانل اطلاع داده است و انتخاب این گزینه با او (سناتور مککانل) است.

سنای آمریکا دارای ۱۰۰ عضو است و تاکنون ۳۸ قانونگذار دموکرات از این توافق حمایت کرده اند. ۳ نفر از آنها با توافق اتمی مخالفت کرده اند.

انتظار می رود این هفته کنگره آمریکا مباحث در مورد طرح رد توافق اتمی ایران را آغاز کند.

جمهوریخواهان که کنگره آمریکا را تحت کنترل دارند، وعده داده اند توافق اتمی با ایران را رد خواهند کرد. اما باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته است چنین مصوبه ای را وتو خواهد کرد و او اکنون اطمینان یافته است که از ۳۴ رای مورد نیاز برای آنکه وتوی ریاست جمهوری در کنگره رد نشود، برخوردار است.

با وجود این، باراک اوباما به حمایت دست کم ۴۱ سناتور نیاز دارد تا آنها بتوانند به طور موفقیت آمیز، از طریق "فیلی باستر" که از جمله می تواند اقداماتی نظیر سخنرانی های طولانی باشد، حتی مانع به رای گذاشته شدن طرح رد توافق اتمی در سنا شوند.

XS
SM
MD
LG