لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۵

مقام سازمان ملل و نماینده آمریکا حملات نیروهای سوریه و روسیه به بیمارستان‌ها در ادلب را محکوم کردند


مارک لوکاک، معاون دبیرکل در امور انساندوستانه و هماهنگ‌کننده امداد اضطراری سازمان ملل

مارک لوکاک، معاون دبیرکل در امور انساندوستانه، و هماهنگ کننده امداد اضطراری سازمان ملل در نشست سه شنبه شورای امنیت گفت: بمباران‌ها و حملات هوائی سوریه تحت حمایت روسیه، طی ۹۰ روز اخیر در ادلب،‌ منطقه به اصطلاح کاهش تنش را به منطقه کشتار گسترده تبدیل کرده است.

کاهش تنش در ادلب که سه و نیم میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند، یکی از مفاد توافق سپتامبر گذشته «سوچی» میان ترکیه و روسیه بود.

لوکاک گفت: شورای امنیت با اینکه به اطلاعات دسترسی دارد،‌ اما کاری نکرده، و پرسید آیا در پاسخ بچه‌های ادلب ، حالا کاری در این باره خواهید کرد؟‌

چریت نورمن چالت، از اعضای نمایندگی دائمی آمریکا در سازمان ملل نیز در این نشست گفت: «ایالات متحده بالاگرفتن عملیات نظامی رژیم اسد و فدراسیون روسیه در شمال غربی سوریه را محکوم می‌کند. حملات هوائی و بمباران‌ها، تاثیری ویران‌گر بر مردم غیرنظامی، امدادگران پزشکی و کارکنان خیریه و زیرساخت‌های غیرنظامی گذاشته است.»

نماینده آمریکا گفت دولت‌های دمشق و مسکو به فراخوان‌های متعدد آمریکا و اعضای دیگر شورای امنیت، که خواستار اجرای توافق سوچی و کاهش از تنش در ادلب شده بودند،‌ توجه نکردند و هشدارهای معاون دبیرکل سازمان ملل «مارک لوکاک» را هم در باره خطر بروز بدترین فاجعه انسانی سوریه در ادلب، نادیده گرفتند.

او گفت: حمله به بیمارستان‌ها، بازارها، و نانوائی‌ها و دیگر مراکز غیرنظامی که اسامی آنها قبلا به عنوان اماکن نگهداری از انسان‌های آسیب‌پذیر به اطلاع رسیده، الگوی مداومی است که نمی‌تواند از روی عمد نباشد.

سوزانا سیرکین، مدیر سیاست‌گذاری سازمان «پزشکان هوادار حقوق بشر» گفت: معلوم نیست فهرست تاسیسات غیرنظامی که در اجرای سیستم کاهش تنش تهیه می‌شود، برای حفاظت از این اماکن مورد استفاده قرار می‌گیرد یا برای حمله به آنها.

او گفت از فدراسیون روسیه در باره استفاده از این فهرست سئوال کرده، ولی جوابی نگرفته است.

سفیر روسیه در سازمان ملل ادعای نقش روسیه در هدف گرفتن بیمارستانها از روی عمد را دروغ دانست.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG