لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۹

تنش میان روسیه و ایران بر سر نیروهای مورد حمایت تهران در سوریه بالا می‌گیرد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - به گزارش رسانه های محلی در سوریه، ظاهرا نیروهای پلیس نظامی روسیه هفته گذشته به ستیزه جویان مورد حمایت ایران مستقر در فرودگاه بین المللی حلب، یورش بردند.

در این حمله چند تن از رهبران ستیزه جویان دستگیر شدند.

فیلیپ اسمیت، پژوهشگر «موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک»، می گوید: «یورش هایی مانند آن چه در حلب رخ داد، به خاطر فعالیت های مجرمانه ای است که رخ می دهد. گروه های وابسته به هر کشور می خواهند سهمی از آن داشته باشند.»

رسانه های محلی خبر دادند که اخیرا دو واحد نظامی سوریه درگیری های مرگباری در بخش های مختلف آن کشور داشته اند.

ناظران امور معتقدند، این کشمکش قدرت نتیجه اختلافات میان رهبران نظامی سوری وفادار به روسیه و ایران است.

اسمیت در عین حال گفت: «این وضعیت به تقابل عمده میان نیروهای ایرانی و روسی نمی‌انجامد.»

بعضی کارشناسان می گویند مشارکت استراتژیک میان روسیه و ایران فراتر از چنین اختلافاتی است؛ به خصوص که روسیه برای حفظ سوریه به نیروهای ایران وابسته است.

آنا بورشچوسکایا، پژوهشگر «بنیاد اروپا برای دموکراسی»، معتقد است: «رابطه شان بی شک پیچیده است. آن چه روسیه و ایران را در کنار هم نگه می دارد ضدیت شان با آمریکا و تمایل به کاهش نفوذ ایالات متحده در منطقه است. در مسائل تاکتیکی گاهی اختلافاتی خواهند داشت، اما در نگاه کلی اتفاق نظر دارند.»

«نیروهای دموکراتیک سوریه» که مورد حمایت آمریکا قرار دارند و در ماه مارس پیروزی خود علیه داعش را اعلام کردند، بیش از یک سوم خاک سوریه را در اختیار گرفته اند.

جوان همو، اقتصاددان سوری، می گوید روسیه و ایران هر دو قصد دارند در بلندمدت دست بالا را در اقتصاد سوریه داشته باشند و این امر موجب شده اکنون بیش از هر زمانی دچار اختلاف شده باشند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG