لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۵

ابراز نگرانی آمریکا از دیدار یک مقام سازمان ملل با مشاور پوتین


ویرجینیا گامبا
ویرجینیا گامبا

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از دیدار یک مقام سازمان ملل در امور کودکان با مشاور رئیس جمهور روسیه در امور کودکان «که تحت تعقیب دیوان کیفری بین‌المللی است» عمیقا ابراز نگرانی کرد.

به گزارش رویترز، متیو میلر در یک نشست خبری گفت: «ما عمیقا نگران این هستیم که چرا یک دیپلمات ارشد سازمان ملل باید با یک عنصر فراری با حکم بازداشت دیوان بین‌المللی کیفری به دلیل ارتکاب جنایات جنگی علیه کودکان، ملاقات کند.»

هفته گذشته «ماریا لووا بلووا»، مشاور پوتین در امور کودکان روسیه، که هم‌اکنون به جرم جنایت جنگی «انتقال صدها کودک اوکراینی به روسیه» متهم و تحت تعقیب دادگاه جنایات جنگی است در وب‌سایت خود خبر داد که با ویرجینیا گامبا، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در امور کودکان، نشست کاری برگزار کرده است.

دیوان کیفری بین‌المللی، در ماه مارس حکم بازداشت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و لووا بلووا، مشاور پوتین در امور کودکان روسیه را به اتهام نقش‌شان در ربودن کودکان از اوکراین صادر کرده بود.

همچنین تحقیقات آسوشیتدپرس نشان می‌دهند انتقال کودکان اوکراینی به روسیه به صورت اجباری و بدون رضایت سرپرستان‌شان انجام شده و با اعطای تابعیت روسی سعی در استفاده تبلیغاتی از آنها شده است.

XS
SM
MD
LG