لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۳

اشتون کارتر: آمریکا برای کمک به آزادسازی موصل ۵۶۰ نیروی دیگر در عراق مستقر می کند


اشتون کارتر می گوید تصرف یک پایگاه عمده هوایی در نزدیکی موصل گامی مهم برای آزاد سازی شهر است.
اشتون کارتر می گوید تصرف یک پایگاه عمده هوایی در نزدیکی موصل گامی مهم برای آزاد سازی شهر است.

اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه در سفری از پیش اعلام نشده برای گفتگو با رهبران عراقی و فرماندهان نظامی آمریکایی وارد عراق شد. آقای کارتر در عراق گفت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا دستور خواهد داد که ۵۶۰ نیروی دیگر آمریکایی در عراق مستقر شوند.

وزیر دفاع آمریکا قرار است در مورد جنگ با داعش در عراق و سوریه و برنامه های مختلف برای بازپس گیری شهر موصل از پیکارجویان داعش با حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق و فرماندهان آمریکایی گفتگو کند.

سفر روز دوشنبه او تنها دو روز پس از آن صورت می گیرد که نیروهای عراقی یک پایگاه هوایی به نام پایگاه هوایی قیاره غرب در جنوب موصل را تصرف کردند.

به گفته اشتون کارتر نیروهای آمریکایی که در عراق مستقر خواهند شد به نبرد برای آزاد سازی موصل کمک خواهند کرد. با استقرار ۵۶۰ نظامی دیگر مجموع تعداد نیروهای آمریکایی به ۴۶۴۷ نفر می رسد. بیشتر آنها در پایگاه هوایی قیاره غرب مستقر می شوند که در ۴۰ مایلی جنوب موصل قرار دارد و روز شنبه به تصرف نیروهای عراقی در آمد.

این چهارمین باری است که آقای کارتر که از فوریه ۲۰۱۵ وزیر دفاع آمریکا شد به عراق سفر می کند.

آقای کارتر تصرف پایگاه هوایی قیاره غرب در نزدیکی موصل را گامی مهم در راستای عملیات آزادسازی موصل توصیف کرد. او گفت از این پایگاه می تواند به عنوان یک قطب لجستیک و هوایی در نزدیکی موصل استفاده کرد.

موصل دومین شهر بزرگ عراق از ژوئن ۲۰۱۴ تحت کنترل داعش است.

در همین حال در بریتانیا، اندیشکده آی.اچ.اس می گوید گروه داعش همچنان در حال از دست دادن قلمرو در عراق و سوریه است.

این اندیشکده روز یکشنبه اعلام کرد که داعش ۱۲ درصد زمین هایی را که در نیمه اول سال ۲۰۱۶ تحت کنترل داشت از دست داده است. این علاوه بر چهارده درصد زمین هایی است که سال گذشته از دست داده بود.

آی.اچ.اس می گوید تا هفته گذشته اراضی تحت کنترل داعش در عراق و سوریه حدود ۶۸ هزار کیلومتر مربع بوده است.

XS
SM
MD
LG