لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۴

بررسی ادعای تشکیل داعش توسط هیلاری کلینتون؛ ادعای مشترک ترامپ و اصولگرایان ایران


کلینتون، وزیر خارجه سابق آمریکا در کنار حامد کرزای، رئیس جمهور سابق افغانستان در کابل
کلینتون، وزیر خارجه سابق آمریکا در کنار حامد کرزای، رئیس جمهور سابق افغانستان در کابل

به تازگی دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواهان در اظهاراتی، هیلاری کلینتون و باراک اوباما را موسس داعش معرفی کرد اما خیلی زود حرفش را پس گرفت و گفت که می‌خواسته "طعنه" بزند. اما طیفی از رسانه‌های اصولگرای ایران با استناد به این سخنان بار دیگر ادعا کردند که دولت خودخوانده اسلامی یا داعش توسط دولت آمریکا و یا هیلاری کلینتون ایجاد شده است.

در برخی از این گزارش‌های رسانه‌ای نیز عنوان شده که هیلاری کلینتون شخصا به این مساله اعتراف کرده و متن سخنان او در این زمینه قابل دسترسی است.

در روزهای گذشته برخی مخاطبان صدای آمریکا با طرح این پرسش، خواستار پاسخگویی به ادعای مطرح شده بودند.

به نظر می‌رسد که سخنرانی مورد اشاره، سخنرانی سال ۲۰۰۹ هیلاری کلینتون در مقام وزیر خارجه آمریکا است که در مقابل یکی از کمیته‌های کنگره آمریکا ایراد شده است. اما این سخنرانی مربوط به پیدایش گروه طالبان در افغانستان است و نه نیروهای داعش در سوریه و عراق.

خانم کلینتون در آن سخنرانی می‌گوید گروهی که اکنون آمریکا با آن در حال جنگ است(طالبان) ۲۰ سال پیش با حمایت آمریکا شکل گرفته است: "ما نمی‌خواستیم تا شوروی بر آسیای میانه مسلط شود پس از تصمیم گرفتیم تا از طریق سازمان اطلاعاتی ارتش پاکستان و مجاهدین افغان با شوروی مبارزه کنیم."

او اضافه کرد: "با عربستان و دیگران همکاری کردیم و اسلام وهابی را به منطقه وارد کردیم تا با شوروی مبارزه کند. چه پیش آمد؟ میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری کردیم و گفیتم فروپاشی شوروی ارزشش را داشت."

خانم کلینتون با انتقاد از لغو تحریم‌ها علیه ارتش و سازمان اطلاعات ارتش پاکستان خواستار هوشیاری بیشتر شده و گفته بود اگر باد بکاریم طوفان درو می‌کنیم.

فیلم این سخنرانی پیش از این در برنامه افق نو نیز پخش شده و محمدمنظرپور آن را با بیژن کیان و حمید اکبری، تحلیگران سیاسی بررسی کرده است.

برای دیدن نسخه کامل این برنامه به این لینک بروید اما نسخه کوتاه شامل سخنرانی هیلاری کلینتون اینجا قابل دسترسی است:

بخشی از سخنان کلینتون درباره زمینه شکل‌گیری داعش و طالبان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:08:31 0:00

XS
SM
MD
LG