لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۲

تغییرات در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا: مراکز ایران و کره شمالی در گروه‌های منطقه‌ای ادغام می‌شوند


ویلیام برنز رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، سی‌آی‌ای - آرشیو
ویلیام برنز رئیس سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، سی‌آی‌ای - آرشیو

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی اعلام کرد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای، با اعمال یک سری اصلاحات سازمانی، مراکز ایران و کره شمالی را در گروه های منطقه ای ادغام می کند و با توجه به افزایش تهدیدها از سوی چین، یک کارگروه جدید تشکیل می‌دهد.

این گزارش که روز پنجشنبه ۱۵ مهر منتشر شده می‌گوید، دو مرکز مربوط به ایران و کره شمالی در دولت دونالد ترامپ ایجاد شده بودند و اکنون در گروه های منطقه ای که هر کدام از آن کشورها در آن قرار دارند ادغام خواهند شد.

بنا بر اعلام مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، افزایش استخدام چینی‌زبان‌ها، و ایجاد مرکزی با تمرکز بر فناوری‌های نوین و چالش های جهانی از جمله تغییرات اقلیمی و بهداشت جهانی نیز در دستور کار قرار گرفته است.

دولت جو بایدن از زمان شروع به کار اعلام کرد به تخاصم‌های چین پاسخ می‌دهد و در همین حال، در دیگر موارد از جمله کره شمالی، با چین همکاری خواهد کرد.

ویلیام برنز، رئیس سی‌آی‌ای در بیانیه امروز خود از دولت چین به عنوان مهم‌ترین تهدید ژئوپولیتیک که ایالات متحده در قرن ۲۱ با آن روبروست یاد کرد.

وی افزود: «در طول تاریخ‌مان و در مقابل هر چالشی که پیش روی ما بوده، سی‌آی‌ای قدم پیش گذاشته و با آن روبرو شده است. حالا و در این زمانه رویارویی با دشوارترین آزمون ژئوپولیتیک و در عصری نوین از رقابت قدرت‌ها، سی‌آی‌ای در خط اول این تلاش قرار دارد.»

XS
SM
MD
LG