لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۶

دیدار سالیوان و جیه‌چی؛ آمریکا و چین به دنبال بهبود روابط دوجانبه هستند


تجمع نمایندگان رسانه‌های خبری در بیرون از هتلی که دیدار بین جیک سالیون و یانگ جیچی در آن صورت می‌گیرد. زوریخ، سوئیس - ۱۴ مهر ۱۴۰۰
تجمع نمایندگان رسانه‌های خبری در بیرون از هتلی که دیدار بین جیک سالیون و یانگ جیچی در آن صورت می‌گیرد. زوریخ، سوئیس - ۱۴ مهر ۱۴۰۰

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید و یانگ جیه‌چی دیپلمات ارشد چین، در زوریخ دیدار و گفت وگو می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این دیدار پشت درهای بسته و به رغم رقابت‌های استراتژیک آمریکا و چین و تنش بر سر مناقشاتی نظیر تایوان، با هدف بهبود تماس و ارتباط میان دو کشور صورت می‌گیرد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای دیدار سالیوان و جیه‌چی را در راستای مکالمه تلفنی ماه گذشته پرزیدنت بایدن و شی جین پینگ عنوان کرد که بعد از یک وقفه هفت ماهه در تماس مستقیم رهبران دو کشور صورت گرفت .در آن گفت وگو بر ضرورت جلوگیری از هرگونه تنش و درگیری ناشی از رقابت دو کشور تاکید شده بود.

جیک سالیون - آرشیو
جیک سالیون - آرشیو

وزارت خارجه چین روز چهارشنبه ۱۴ مهر محور گفت وگوهای جیک سالیوان و یانگ جیه‌چی را تبادل نظر درباره روابط دو کشور و دیگر مسائل مرتبط با آن عنوان کرد.

در حالی که پرواز جنگنده‌های چین بر فراز تایوان در روزهای اخیر به تنشی تازه میان تایپه و پکن منجر شده است، پرزیدنت بایدن به خبرنگاران گفت با رئیس جمهوری چین درباره توافق واشنگتن و پکن بر سر پایبندی به توافقنامه تایوان تلفنی گفت‌وگو کرده است.

وی گفت: «من با ٰرئیس جمهوری شی درباره تایوان صحبت کردم. ما توافق کردیم به موافقتنامه تایوان پایبند بمانیم. ما روشن کردیم که به نظر من، او غیر از پایبندی به موافقتنامه نباید دست به اقدامی بزند.»

بر پایه موافتنامه تایوان، تصمیم واشنگتن به برقراری روابط دیپلماتیک با پکن یا تایوان بستگی به تعیین سرنوشت تایوان به طور مسالمت آمیز دارد.

پکن مدعی مالکیت بر جزیره تایوان در چارچوب سیاست یک چین یا چین واحد است و می‌گوید تایوان را به هر قیمتی بازپس خواهد گرفت.

هرچند بر پایه توافقنامه تایوان، آمریکا اجازه تامین و فروش تجهیزات نظامی به تایوان برای دفاع آن کشور از خود را دارد.

ایالات متحده آمریکا سیاست چین واحد را به رسمیت می شناسد و از موضع‌گیری در قبال حاکمیت تایوان خودداری می کند.

XS
SM
MD
LG