لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۳

رئیس سازمان سیا برای انجام گفتگوهای حساس به قطر رفته است


روزنامه «واشنگتن پست» نوشت که ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، روز سه‌شنبه هفتم آذر، برای انجام گفتگوهای حساس «از جمله بحث در مورد گروگان‌ها در غزه» به قطر رفته است.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) که به ندرت در مورد سفرهای مدیران خود صحبت می‌کند، از اظهار نظر درباره این سفر هم خودداری کرد، ولی رسانه‌های اسرائیلی و سایر رسانه‌ها به نقل از منابع دیپلماتیک نوشتند که آقای برنز در دوحه، پایتخت قطر، با رئیس سازمان اطلاعات اسرائیل (موساد) و مقامات مصری و قطری ملاقات کرده است.

ایالات متحده پس از حمله شبه‌نظامیان حماس به اسرائیل در ۱۵ مهر که حدود ۱۲۰۰ تن کشته بر جای گذاشت که اکثرا غیر نظامی بودند، از اسرائیل حمایت کرده است. ایالات متحده همزمان برای آزادی حدود ۲۴۰ فرد به گروگان گرفته شده توسط حماس تلاش کرده و از آتش‌بس که به رهایی بیش از ۷۰ گروگان و آزادی ۱۵۰ فلسطینی زندانی در زندان‌های اسرائیل منجر شد، ستایش کرده است.

پل پیلار، افسر ارشد سابق سیا که اکنون در دانشگاه جرج تاون تدریس می‌کند، می‌گوید که هدف کنونی دولت این است که آتش‌بس را تا آخرین حد ممکن، تمدید و گروگان‌ها را تا آخرین حد ممکن آزاد کند.

به نظر آقای پیلار، ویلیام برنز از موقعیت خوبی برای کمک به این موضوع برخوردار است.

این مقام سابق سیا اشاره کرد که آقای برنز «دیپلماتی بسیار موفق و مورد احترام است؛ هم در داخل و هم خارج از کشور.»

سفر ویلیام برنز به دوحه دومین سفر او به خاورمیانه در ماه گذشته است.

به گفته یک مقام آمریکایی، محور اصلی سفر اول آقای برنز، آغاز مذاکرات مربوط به گروگان‌گیری و جلوگیری از تبدیل درگیری اسرائیل و حماس به یک بحران منطقه‌ای بود.

اما در شرایطی که به نظر می‌رسد تلاش برای تمدید آتش‌بس و آزادی گروگان‌های بیشتر، محور اصلی سفر کنونی است، برخی معتقدند که رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) نگاهی هم به آینده دارد.

مارک پلیمروپولوس، افسر ارشد سابق عملیات سیا در خاورمیانه، می‌پرسد: «نوار غزه پس از پایان این درگیری چه شکلی خواهد داشت؟ چه نیروی بین‌المللی‌ای آن جا حضور خواهد داشت؟ و چگونه جامعه بین‌المللی را به طور جمعی بازسازی خواهیم کرد؟»

به اعتقاد او، حماس، که از نظر ایالات متحده یک سازمان تروریستی شناخته شده است، به علت آزادسازی زندانیان فلسطینی مشروعیتی باورنکردنی میان فلسطینیان به دست آورده است و اکنون تقریبا مانند یک بازیگر دولتی با آن برخورد می شود.

مارک پلیمروپولوس گفت: «این چیزی است که نه تنها برای اسرائیل که برای ایالات متحده هم نگران کننده است.»

به این ترتیب به نظر می رسد بحث‌ در مورد آینده حماس نیز یکی از مباحث مورد گفتگو میان ایالات متحده، اسرائیل، مصر و دیگران باشد.

XS
SM
MD
LG