لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۲

رئیس «سیا» همکاری نظامی ایران و روسیه را برای متحدان آمریکا خطرناک دانستویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا
ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا

ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا» پنجشنبه هشدار داد که افزایش همکاری‌ نظامی ایران و روسیه می‌تواند برای شرکای آمریکا در خاورمیانه خطراتی ایجاد کند.

به گزارش «جوئیش اینسایدر»، آقای برنز در سخنرانی خود در مجمع امنیتی «آسپن» به همکاری‌های امنیتی ایران و روسیه، از جمله ارسال پهپادهای جنگی توسط ایران که روسیه در تهاجم خود به اوکراین استفاده کرده است، پرداخت.

به گفته مقامات جمهوری اسلامی، قرار است روسیه هواپیماهای جنگی پیشرفته به ایران تحویل دهد؛ اقدامی که به گفته ویلیام برنز، تحول ویژه و نگران‌کننده‌ای خواهد بود. او در ادامه افزود: «بدیهی است که هواپیماهای جنگی پیشرفته تهدیدهایی را برای دوستان ما در منطقه نیز ایجاد می‌کند.»

ویلیام برنز، روابط میان پکن و مسکو را «یک خیابان دوطرفه مفید» برای هر دو طرف توصیف کرد و گفت که روسیه همچنین کارشناسانی را برای کار بر روی پروژه‌های فضایی و برنامه‌های موشکی ایران اعزام کرده است. البته آقای برنز همچنین گفت که مشارکت میان ایران و روسیه در تهران با موانعی مواجه شده است.

او افزود: «ما نشانه‌هایی را دیده‌ایم - و برخی از اینها علنی بوده است - که نشان می‌دهد رهبری ایران در مورد ارائه موشک‌های بالستیک به روس‌ها، که در فهرست آرزوهای آنها نیز بود، تردید کرده است، تا حدی به این دلیل که آنها نه تنها درباره واکنش ما، بلکه درباره واکنش اروپا نیز نگران هستند.»

ریچارد مور، رئیس «ام‌آی۶» این هفته گفت که فروش پهپادها همچنین باعث ایجاد «اختلافات داخلی در بالاترین سطح رژیم در تهران» شده است. ویلیام برنز از اظهار نظر خاص در مورد گزارش مور خودداری کرد.

آقای برنز افزود که در طول بازدیدهای مکرر خود از کی‌یف، تأثیرات پهپادهای ایرانی را که غیرنظامیان اوکراینی را هدف قرار می‌دهد، مشاهده کرده است.

XS
SM
MD
LG