لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۰

جو بایدن «ویلیام برنز» رئیس سیا را به کابینه خود دعوت کرد


ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در کنار جو بایدن
ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در کنار جو بایدن

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که از ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای (سیا)، خواسته است تا به عضویت کابینه او درآید.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بایدن در بیانیه‌ای با اشاره به رویکرد برنز در قبال تهاجم روسیه به اوکراین و رقابت ایالات متحده با چین گفت: «سیا تحت رهبری او، رویکردی روشن و بلندمدت برای چالش‌های اصلی امنیت ملی کشورمان ارائه می‌دهد.»

رویترز نوشت: «این اقدام بیشتر حالتی نمادین دارد و هیچ‌گونه اختیارات جدیدی به برنز نمی‌دهد.»

برنز که در سال ۲۰۲۱ به عنوان اولین دیپلمات حرفه‌ای به رهبری سازمان سیا رسید، «سهم مهمی در تصمیم‌گیری‌های امنیت ملی، به ویژه در قبال روسیه و چین، داشته است.»

دانیل بایمن، مدیر برنامه مطالعات امنیتی در دانشکده خدمات خارجی دانشگاه جورج تاون، این اقدام را پیش از اینکه تصمیمی درباره نقش سیا در کابینه باشد، به عنوان «شاهدی برای کارایی بی‌نظیر برنز» دانسته است.

دانیل بایمن می‌گوید: «برنز بخش بسیار مهمی از سیاست خارجی بایدن بوده و البته به عنوان یک رهبر اطلاعاتی و همچنین به عنوان یک دیپلمات در اوکراین، خاورمیانه و سایر نقاط جهان خدمت کرده است.»

به گفته بایمن، بایدن می‌خواهد «از دانش و مهارت برنز در شکل‌گیری سیاست خارجی خود» استفاده کند.

ویلیام برنز که تحصیل‌کرده دانشگاه «لا سال» در فیلادلفیا و تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آکسفورد است، در سال ۱۹۸۲ به وزارت خارجه آمریکا پیوست. در سال ۲۰۰۵ سفیر آمریکا در روسیه بود و همچنین مشاور ارشد وزیران خارجه پیشین ایالات متحده از جمله وارن کریستوفر و مادلین آلبرایت بوده است.

او در سال ۲۰۱۴ و پس از ۳۳ سال سابقه کار در وزارت خارجه آمریکا و در مقام دیپلمات ارشد بازنشسته شده بود اما با پیروزی جو بایدن دوباره به صحنه سیاست آمریکا بازگشت.

XS
SM
MD
LG