لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۶

باراک اوباما در پکن: ایالات متحده به آسیا متعهد است


باراک اوباما در پکن - ۱۹ آبان ماه
باراک اوباما در پکن - ۱۹ آبان ماه

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا صبح روز دوشنبه وارد پکن، پایتخت چین شد. آقای اوباما در این سفر سه روزه، در نشست گروه همکاری های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه (اپک) شرکت می کند.

رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه در این نشست به رهبران تجاری گفت ایالات متحده کاملا به آسیا متعهد است. او یک سیاست جدید صدور ویزا با چین را اعلام کرد که مدت اعتبار ویزاهای توریستی و تجاری کوتاه مدت شهروندان کشورهای یکدیگر را از یک سال تا ده سال تمدید می کند، که طولانی ترین مدت مجاز تحت قوانین آمریکا است.

آقای اوباما همچنین گفت مدت اعتبار ویزای دانشجویی و ویزای برنامه های تبادلی از یک سال تا ۵ سال تمدید می شود. توافق جدید از ۲۱ آبان (۱۲ نوامبر) اجرا می شود.

آقای اوباما همچنین از طرح واشنگتن برای «همکاری دو سوی اقیانوسیه» با حضور دوازده کشور سخن گفت. این یک طرح جنجالی است برای اینکه چین در آن قرار ندارد و با طرح پکن برای ایجاد یک منطقه آزاد تجاری در آسیا رقابت می کند.

انتظار می رود باراک اوباما در ضیافت شام شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین همراه دیگر رهبران کشورهای آسیا و اقیانوسیه شرکت کند و سپس در یک مراسم آتش بازی حاضر شود.

او از ۱۹ تا ۲۱ آبان ماه در نشست اپک شرکت می کند. مقامات آمریکایی به این نشست به عنوان مسیری برای تعیین مقرراتی که از درگیری های احتمالی در منطقه جلوگیری می کند، نگاه می کنند.

آنان همچنین بهبود تجارت، امنیت فضای مجازی (سایبری)، و مسائل تغییرات آب و هوایی را مد نظر دارند.

آمریکا همچنان نگران کسری تراز تجاری با چین و مسائل دیگر نظیر امنیت سایبری، و ادعاهای ارضی چین در دریای شرق و دریای جنوب چین است.

آقای اوباما می خواهد این تصور رهبران چین را رفع کند که آمریکا از طریق تغییر توازن نیروهایش در اقیانوسیه به دنبال مهار چین است.

XS
SM
MD
LG