لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۰

رئیس جمهوری آمریکا: در توافق با چین پیشرفت بزرگی انجام شده است


عکسی از دیدار سال گذشته پرزیدنت ترامپ و رئیس جمهوری چین
عکسی از دیدار سال گذشته پرزیدنت ترامپ و رئیس جمهوری چین

رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که پیشرفت بزرگی در دستیابی به توافق با چین بدست آمده است.

دونالد ترامپ شنبه در توئیتر خود از گفت‌وگوی «طولانی» و «بسیار خوب» با شی جین پینگ، رئیس جمهور چین خبر داد و نوشت که تلاش‌ها برای دستیابی به توافق به خوبی پیش می‌رود.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه اعلام کرد: «اگر این توافق منعقد شود، بسیار جامع خواهد بود و همه موضوعات، بخش‌ها و نکات مورد اختلاف را در بر خواهد گرفت.»

پرزیدنت ترامپ در ادامه نوشت: «پیشرفت بزرگی انجام شده است.»

منازعات تجاری بین آمریکا و چین در چندماه اخیر باعث تحولاتی در اقتصاد بین‌المللی شد. آمریکا در سال جاری تعرفه های گمرکی تازه ای بین ۱۰ تا ۲۵ در صد بر۲۵۰ میلیارد دلار کالای وارداتی از چین وضع کرده بود. واشنگتن می‌گوید پکن در روابط بازرگانی دو کشور منصفانه عمل نمی کند.

تعرفه‌های جدید گمرکی که قرار بود از ماه ژانیه اعمال شود، ورود کالاهای چینی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار را متوقف می‌کرد اما براساس توافق به دست آمده در بوئنوس آیرس دو کشور ۹۰ روز (اول مارس ۲۰۱۹) فرصت دارند تا اختلافاتشان را بر سر سیاست‌های تکنولوژیکی پکن و نیز عدم توازن تجاری دو طرف حل و فصل کند. اگر آنها نتوانند این اختلافات را حل کنند تعرفه‌های افزایش یافته آمریکا علیه وارداتی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار از چین اعمال خواهد شد.

پیش از این رئیس جمهوری ایالات متحده در مصاحبه اختصاصی با صدای آمریکا، از وجود نشانه‌های خوب در گفت‌گوها با چین خبر داده و گفته بود که در مناسبات با دیگر کشورها از جمله چین اجازه نمی‌دهد این کشورها «رویه سابق را تکرار کنند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG