لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۵

مایک پنس از سیاست اقتصادی توسعه طلبانه چین انتقاد کرد


مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه ۲۶ آبان، در نشست اقتصادی آسیا پاسیفیک، اپک، کشور چین را توسعه طلبی دانست که با اعطای وام‌های سنگین، حق حاکمیت کشورها را مورد مصالحه قرار می‌دهد.

نشست اپک، که شنبه و یکشنبه در پورت مورزبی پایتخت پاپوآ گینه ‌‌نو برگزار می شود، در نخستین روز به محلی برای رویارویی تنش‌های تجاری اخیر آمریکا و چین بدل شد.

آمریکا سیاست های تجاری چین را ناعادلانه و توسعه طلبانه می‌داند. مایک پنس در این نشست به سران کشورها هشدار داد که از پذیرش بدهی‌های خارجی خودداری کنند. مایک پنس گفت: «از قبول بدهی خارجی خودداری کنید، زیرا یکپارچگی و تمامیت ارضی شما را به خطر می اندازد. منافع و استقلال ملی خود را حفظ کنید و مانند آمریکا همیشه کشور خود را مقدم قرار دهید.»

آمریکا طی سال جاری، و در پی نارضایتی از سیاست های چین روی محصولات آن کشور، تعرفه‌های سنگین وضع کرده و چین نسبت به گسترش جنگ تجاری هشدار داده است.

شی جین پینگ- رئیس جمهوری چین گفت:« بشریت دوباره به آن مقطع تاریخی رسیده است که باید بین رویارویی و همکاری و بین شفافیت و سرکوب همدیگر یکی را انتخاب کند.»

اما مایک پنس بر ادامه مسیر آمریکا تاکید کرد و گفت که آمریکا تا زمانی که چین شیوه خود را تغییر ندهد به راهش ادامه خواهد داد.

آقای پنس می‌گوید که تعهد آمریکا به کشورهای آسیا و اقیانوسیه هرگز تا این سطح قوی نبوده است.

معاون ریاست جمهوری آمریکا افرود: «می دانیم که آمریکا، گزینه های بهتری ارائه می کند. ما شرکای تجاری خود را در دریایی از بدهی غرق نمی‌کنیم و استقلال آنها را با قلدری، وجه المعامله قرار نمی دهیم. معاملات آمریکا، شفاف و عادلانه است، و راه حل های ما مثل مسیر یکطرفه و بن بست نیست و حق حاکمیت ملی شما را از بین نمی برد.»

اشاره مایک پنس به طرح اقتصادی یک کمربند- یک جاده یا احیای جاده ابریشم است که چین آن را یک استراتژی جدید جهانی و آمریکا آن را توسعه طلبی می داند.

آقای پنس در حاشیه نشست امروز با نخست وزیر استرالیا نیز دیدار کرد و دولت های آمریکا، استرالیا و ژاپن، اعلام کردند که به توافق سه جانبه ای را در زمینه سرمایه گذاری‌های زیربنایی رسیده‌اند.

XS
SM
MD
LG