لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۴

پرزیدنت ترامپ در چین و خطاب به پیونگ یانگ: قدرت آمریکا را امتحان نکنید


پرزیدنت دونالد ترامپ در سومین توقف سفر آسیائی وارد پکن شد. به گزارش رسانه ها، اولویت برنامه سفر وی، مساله کره شمالی و ارتقای پیوندهای دوجانبه با کشورهای میزبان عنوان شده است.

پرزیدنت ترامپ به همراه بانوی اول ملانیا، سفر دو روزه خود را به چین با بازدید از شاه نشین «شهر ممنوعه» واقع در پکن پایتخت چین آغاز کردند.

به مناسبت این سفر، میزبان شی جین پینگ رئیس جمهوری و بانوی اول این کشور، مراسم رقص سنتی را برای میهمانان خود تدارک دیدند.

آقای ترامپ با استقبال کنندگان دست می دهد و به ابراز احساسات آنها پاسخ می دهد.
آقای ترامپ با استقبال کنندگان دست می دهد و به ابراز احساسات آنها پاسخ می دهد.

رئیس جمهوری چین مراسم خاصی برای استقبال از پرزیدنت ترامپ و بانوی اول تدارک دیده بود.
رئیس جمهوری چین مراسم خاصی برای استقبال از پرزیدنت ترامپ و بانوی اول تدارک دیده بود.

بنا به گزارشات مقامهای پکن و واشنگتن، رووسای جمهوری اقتصاد نخست و دوم جهان قرار است علاوه بر مسائل تبادلات بازرگانی بین دو کشور به راههای یافتن رهیافتی برای بحران کره شمالی بپزدازند.

پرزیدنت ترامپ بارها از پکن خواسته که فشار خود را بر کره شمالی به عنوان بزرگترین شریک پیونگ یانگ بیفزاید.

آقای ترامپ همچنین تلاش دارد که راهی برای کاهش کسری تراز بازرگانی حدود سیصد و پنجاه میلیارد دلاری بیابد.

«قدرت آمریکا را امتحان نکنید»

فرمانده کل نیروی مسلح آمریکا پیش از ترک کره جنوبی به مقصد چین، در سخنرانی در مجلس این کشور، بار دیگر از رهبر کره شمالی خواست که برنامه تسلیحات اتمی خود را کنار بگذارد.

آقای ترامپ با تاکید بر اینکه «قدرت آمریکا را امتحان نکنید»، گفت: این مسوولیت و وظیفه ماست که در کنار هم به مقابله با این خطر بپردازیم. زیرا که هر چه بیشتر صبر کنیم، این خطر رشد کرده و گزینه های ما کاهش می یابد.

سه شنبه شب آقای ترامپ در پارلمان کره جنوبی نیز سخنرانی کرد.
سه شنبه شب آقای ترامپ در پارلمان کره جنوبی نیز سخنرانی کرد.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: به کشورهای که تلاش دارند که این تهدید را نادیده بگیرند، و یا حتی بدتر از آن، به توان آن بیفزایند، باید بگویم که تبعات این مساله بر دوش وجدان شما سنگینی خواهد کرد. من در سفرم به این شبه جزیره حامل پیامی برای مقامات رژیم دیکتاتوری کره شمالی هستم. تسلیحات شما، را امن‌تر نخواهد کرد؛ بلکه شما را در خطرات جدی غرق کرده است.

آقای ترامپ افزود: هرگامی که شما در این مسیر تاریک برمی دارید، خطراتی که با آن مواجهید را بیشتر خواهد کرد. بهشتی که پدر بزرگت برای کره شمالی ترسیم کرده بود، به جهنم تبدیل شده است. به رغم تمامی جنایاتی که علیه خدا و بشریت انجام دادی حاضریم که راهی برای رستگاری تو ارائه دهیم.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: باید برنامه توسعه موشک بالستیک را کنار بگذاری و به صورت واقعی کشورت را از تسلیحات اتمی عاری کنی.

پرزیدنت ترامپ همچنین برای تلطیف جو سخنرانی، به شیوه مرسوم خود، با اشاره به کسب نتایج خوب تیم گلف کره جنوبی گفت که این عملکرد به خاطر برگزاری مسابقات در زمین گلف و کلوپ ترامپ بوده است.

وی گفت: باید به این مساله اشاره کنم که مسابقات گلف زنان آمریکا، امسال در زمین گلف ترامپ در ایالت نیوجرسی برگزار شد و برنده امسال خانم سونگ هیون پارک از کره جنوبی بود. هشت تن از ده مقام اول نیز از کره جنوبی بودند. تبریک.

پرزیدنت ترامپ قرار بود که دیداری از منطقه حائل غیر نظامی بین کره شمالی و جنوبی دیدن کند که علت مه غلیظ لغو شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG