لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۳

کره شمالی در پی چیست؟


در حالیکه تنشها در شبه جزیره کره روبه افزایش است بسیاری این پرسش را مطرح کرده اند که چه چیزی رهبر کشور کمونیستی کره شمالی را وادار به تحریک همسایگان و سایر کشورهای جهان کرده است.

تحلیلگران با ارائه دیدگاههای متفاوت به این پرسش پاسخ داده اند که چرا کیم جونگ اون، رهبر جوان کره شمالی در پی تقویت بنیه نظامی خود است در حالیکه وی می بایست بهبود وضعیت شهروندان فقیر کشورش را مد نظر داشته باشد.

یک جاسوس پیشین کره شمالی که اکنون در کره جنوبی زندگی میکند تصویر نادری از اوضاع و شرایط کشور رمز آلود و رهبر جوانش ترسیم کرده است. وی طی گفتگویی با تلویزیون استرالیا گفت، کیم جونگ اون، هم بسیار جوان است و هم بسیار بی تجربه.

این تحلیلگر می افزاید رهبر فعلی کره شمالی تلاش دارد تا کنترل کامل ارتش کشور را به دست گیرد تا وفاداری افسران ارشد را به خود جلب کند.

این تحلیلگر پیش از این و در سال 1987 بمبی را در یک هواپیمای مسافربری کره جنوبی کار گذاشت که منجر به کشته شدن 115 نفر شد. وی پس از دستگیری و محاکمه به مجازا ت اعدام محکوم شد اما پس از اینکه مشخص گردید وی توسط مقامات شمال شستشوی مغزی شده است، مورد عفو قرار گرفت.

وی دلائل رفتارهای تهدید آمیز و تحریک آمیز کیم جونگ اون را اینگونه می بیند که کره شمالی از برنامه هسته ای خود برای گرفتن امیتاز از کره جنوبی و ایالات متحده استفاده میکند. برخی دیگر چون سوزان دی ماجیو کارشناس «انجمن آسیا» میگوید رژیم کره شمالی عمدتا در پی کسب قدرت بیشتر وحفظ آن است.

کارشناسان نظامی کره شمالی نیز میگویند برغم تهدیدها و تحریکها و ارتش نیرومند یک میلیون و دویست هزار نفری پیونگ یانگ، هیچ نشانی را از اینکه در پی جنگ باشند به معرض نمایش نگذاشته اند. اما پیونگ یانگ احتمالا به برخی از حرکات تحریک آمیز چون آزمایش سلاح هسته ای و یا پرتاب موشک و غیره ادامه میدهد تا روز تولد بنیانگزار پدر بزرگ رهبر فعلی جشن گرفته شود.
XS
SM
MD
LG