لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۲

مشاور امنیت ملی کاخ سفید: مخفی‌کاری چین درباره کرونا همانند «چرنوبیل» است


مشاور امنیت ملی کاخ سفید، پنهان‌کاری چین در رابطه با همه گیری ویروس کرونا را همانند ماجرای «چرنوبیل» در سال ۱۹۸۶ توصیف کرده است.

رابرت اوبراین، روز یکشنبه ۴ خرداد در گفت‌وگو با شبکه ان بی سی نیوز، گفت که پکن از زمان شروع شیوع ویروس کرونا در ووهان در نوامبر گذشته، از گسترش آن با خبر بوده اما به سازمان بهداشت جهانی دروغ گفته و مانع از دسترسی کارشناسان بین‌المللی به اطلاعات در این باره شده است.

او افزود که آن‌ها اجازه دادند ویروسی در جهان پخش شود که هزاران دلار از ثروت آمریکا را نابود کرده، پولی که ما باید برای سر پا نگه داشتن اقتصاد خود هزینه کنیم، برای آن‌که آمریکایی‌ها بتوانند این ویروس را پشت سر بگذارند.

این مقام کاخ سفید در ادامه پنهان کاری چین در رابطه با این ویروس را مشابه فاجعه چرنوبیل توصیف کرده که در تاریخ ثبت خواهد شد.

فاجعه چرنوبیل در سال ۱۹۸۶در نیروگاه هسته‌ای به همین نام در اوکراین در زمان شوروی سابق روی داد و به لحاظ مقیاس، وسعت، و ماندگاری آلودگی رادیواکتیو در شمار بزرگترین حوادث مرتبط با انرژی هسته‌ای جهان قرار دارد.

انفجار مهیب چرنوبیل در ساعات اولیه بامدار روز شانزدهم ماه اوریل سال ۱۹۸۶ و در پی آزمایش در یکی از راکتورها اتفاق افتاد.

گزارش‌هایی که در زمان وقوع فاجعه تحت نظر دولت شوروی منتشر شد کارمندان نیروگاه را مسئول دانست ولی پس از فروپاشی شوروی، تحقیقات ادامه پیدا کرد و گزارشهایی بیشتری انتشار یافت.

هر چند انفجار در زمان وقوع منجر به مرگ ۳۱ نفر شد و حکومت شوروی تلاش داشت تا ابعاد فاجعه را کوچک جلوه دهد، اما میلیون ها نفر نیز به ذرات خطرناک رادیواکتیو آلوده شدند.

پیش از این نیز دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به این که چین ناامیدانه در تلاش برای منحرف کردن افکار عمومی است، تاکید کرده بود که آن‌ها به راحتی می‌توانستند جلوی سرایت مرض را بگیرند، اما این کار را نکردند.

همچنین خبرگزاری آسوشیتدپرس چندی پیش گزارش داده بود که مقامات آمریكا معتقدند چین میزان شیوع ویروس کرونا را برای انباشت نیازمندی‌ها، تجهیزات پزشکی و محافظتی پنهان کرده بود.

ویروس جدید كرونا یا کووید۱۹ از ووهان در چین شروع شد و در حال حاضر بیش از ۱۸۴ کشور جهان را گرفتار کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG