لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۴

آسوشیتدپرس: مقامات آمریکا می گویند چین شدت شیوع کرونا را عمدا پنهان کرده بود


خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که مقامات آمریكا معتقدند چین میزان شیوع ویروس کرونا را برای انباشت نیازمندی‌ها، تجهیزات پزشکی و محافظتی پنهان کرده بود.

آسوشیتدپرس، روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت اعلام کرد که براساس یک گزارش اطلاعاتی چهار صفحه‌ای وزارت امنیت داخلی آمریکا، مقامات چین از اوایل ژانویه «عمدا شدت شیوع ویروس کرونا را پنهان کرده بودند.»

این خبرگزاری با اشاره به این که این گزارش در طبقه‌بندی محرمانه نبوده ولی «فقط برای استفاده رسمی» تهیه شده‌است، در ادامه نوشت که بنابر این گزارش چین با کوچک نشان دادن وسعت و شدت بیماری، واردات تجهیزات پزشکی را افزایش و صادرات این تجهیزات را کاهش داده است.

همچنین در این گزارش آمده است که چین اطلاعات مربوط به شیوع کرونا را از سازمان بهداشت جهانی پنهان کرد تا بتواند تجهیزات پزشکی را از خارج از کشور تهیه کند.

پیش از این سایر مقامات ایالات متحده، از جمله مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، از عدم تمایل چین در به اشتراک گذاشتن اطلاعات مهم و کلیدی انتقاد کرده‌اند.

از جمله دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شامگاه پنجشنبه گفته بود که او شواهد و مدارک ارائه شده توسط مقامات اطلاعاتی ایالات متحده را که ثابت می‌کند «موسسه ویروس‌‌شناسی ووهان» منشأ بیماری کووید-۱۹ است، را مشاهده کرده است.

همچنین وزیر خارجه آمریکا هم روز یکشنبه ۱۴ اردیبهشت اعلام کرده بود «شواهد بی‌شماری» هست که نشان می‌دهد منشا پاندمی ویروس جدید کرونا آزمایشگاهی در ووهان چین بوده است.

مایک پمپئو در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ای‌بی‌سی گفت: «به یاد داشته باشید که چین تاریخچه آلوده کردن جهان را دارد، و آنها سابقه اداره کردن آزمایشگاه‌های زیر حد استانداردها را نیز دارند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG