لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۱

یک گزارش نهاد نظامی آمریکا: حضور بالن‌های چینی در آسمان آمریکا به اواخر دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ باز می‌گردد


بالون مشکوک به جاسوسی چینی پس از اینکه هدف نیروهای مسلح آمریکا قرار گرفت به آب‌های سواحل کارولینای جنوبی سقوط کرد - آرشیو
بالون مشکوک به جاسوسی چینی پس از اینکه هدف نیروهای مسلح آمریکا قرار گرفت به آب‌های سواحل کارولینای جنوبی سقوط کرد - آرشیو

دولت آمریکا بالن چین را هفته پیش سرنگون کرد. برخی جمهوریخواهان از تاخیر دولت بایدن انتقاد کردند. با این حال، یک گزارش اطلاعاتی ارتش آمریکا نشان می‌دهد حضور بالن‌های چینی از دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا سابقه دارد.

این خبر را سی‌ان‌ان بر اساس بررسی گزارش اطلاعاتی ارتش آمریکا منتشر کرد. در این گزارش به مشاهداتی از بالن جاسوسی چین در ایالت‌های هاوایی و فلوریدا در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ اشاره شده است.

عنوان گزارش آوریل ۲۰۲۲ «بالن ارتفاع بلند جمهوری خلق چین» است و می‌گوید که یک بالن جاسوسی چینی در سال ۲۰۱۹ - زمانی که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا بود - در ارتفاع تقریباً ۶۵هزار پایی، دور دنیا را زد و از هاوایی و فلوریدا عبور کرد.

این گزارش در حالی منتشر شد که چند روز پیش، آمریکا یک بالن جاسوسی چین را در آب‌های شرقی ایالات متحده منهدم کرد.

حالا گزارش اطلاعاتی نیروی هوایی آمریکا نخستین نشانه‌ از آن است که ارتش آمریکا قبل از رویداد اخیر، از پرواز بالن‌های جاسوسی چین آگاه بوده است.

با این حال این اسناد مشخص نمی‌کند که مقامات آمریکایی برای نخستین‌بار چه زمانی از پروازهای بالن‌های جاسوسی چینی مطلع شدند و یا ارزیابی آنها از پرواز آنها چه بود.

خبر سی‌ان‌ان در حالی منتشر می‌شود که مقامات دولت سابق ترامپ به به سخنان جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و مقامات ارشد دفاعی در روزهای اخیر واکنش نشان داده‌اند که چطور امکان داشته است از بالن‌های جاسوسی چینی در یالات متحده بی‌خبر باشند، آنطور که بایدن و مقامات دیگر مطرح کرده‌اند.

روز یکشنبه ۱۶ بهمن یک مقام ارشد دولت بایدن به سی‌ان‌ان گفت که عبور سه بالن مشکوک به جاسوسی چینی بر فراز سرزمین آمریکا در دوران دولت ترامپ تنها پس از روی کار آمدن جو بایدن کشف شد.

مقامات آمریکایی تائید کرده‌اند که در روزهای اولیه دولت بایدن، یک بالن جاسوسی چینی برای مدت کوتاهی از سرزمین ایالات متحده عبور کرد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید، جیک سالیوان، روز دوشنبه گفت که بالن‌های رصد چینی پیشتر در ابتدای دولت بایدن کشف شد چون به گفته او جامعه اطلاعاتی این موضوع را به دستور ، جو بایدن، در اولویت قرار داد.

XS
SM
MD
LG