لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۰

کشف بالن جاسوسی چینی بر فراز آمریکا سفر بلینکن به پکن را به تاخیر انداخت


وزیر امور خارجه آمریکا، روز جمعه به پکن خبر داد که سفر از پیش برنامه‌ریزی شده خود به چین را به تاخیر می‌اندازد.

آنتونی بلینکن به صراحت به مدیر دفتر مرکزی امور خارجی حزب کمونیست چین گفت که علت به تعویق افتادن سفر او پرواز بالن متعلق به دولت چین در حریم هوايی ایالات متحده است. از آنجا که آمریکا سعی دارد کانال ارتباطی با چین قطع نشود، بلینکن برای مطلع کردن مقامات چین با وانگ يی، مدیر دفتر مرکزی امور خارجی حزب کمونیست چین، تماس تلفنی گرفت.

با توجه به این که هدف از این سفر، پیگیری موضوعاتی بود که روسای جمهور دو کشور در آبان ماه در اجلاس بالی با یکدیگر گفتگو کرده بودند، دولت بایدن تصمیم به تعویق آن گرفت زیرا بر این باور است که در چنین شرایطی آن موضوعها تحت تأثیر این واقعه قرار می‌گرفت و یا به طور کل از دستور کار خارج می شدند و یا آن طور که باید به آنها پرداخته نمی‌شد.

در پی کشف بالن توسط آمریکا دولت چین در بیانیه‌ای ابراز تأسف کرد. اما به نظر می رسد برای دولت بایدن چندان قابل قبول نباشد. بلینکن به مقام چینی اعتراض کرد که فرستادن بالن اقدامی غیرمسئولانه و نقض آشکار حاکمیت ایالات متحده و قوانین بین‌المللی است.

بلیکن بعدازظهر روز جمعه در کنفرانس خبری مشترک خود با همتای کره جنوبی خود اطمینان داد که بالن چینی کاربری جاسوسی دارد.

بلینکن، در کنفرانس خبری، گفت: «کانالهای ارتباطی کماکان باز نگاه داشته خواهد شد» او در تماس تلفنی با مقام چینی گفته است نخستین اقدامی که باید شود خارج کردن آن بالن از حریم هوایی آمریکاست.

از زمان کشف بالن، مقامات آمریکا در سطوح مختلف بلافاصله با مقامات مختلف چین در این کشور در تماس بوده و پیغام های خود به پکن را ارسال کردند.

آمریکا تأکید دارد که بخاطر این واقعه همان روابط سردی هم که واشنگتن با پکن دارد قطع نخواهد شد.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG