لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۴

فرمانده سنتکام: ایران به ساخت سلاح هسته‌ای «خیلی نزدیک» است؛ برای «گزینه نظامی» آماده‌ایم


ژنرال کنث‌ مک‌کنزی، فرمانده سنتکام. آرشیو
ژنرال کنث‌ مک‌کنزی، فرمانده سنتکام. آرشیو

فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا، سنتکام، می‌گوید ایران به مرحله ساخت سلاح هسته‌ای «خیلی نزدیک» شده است، و اگر مذاکرات هسته‌ای شکست بخورد، نیروهای تحت امر او آماده استفاده از گزینه نظامی در برابر ایران هستند.

ژنرال کنت مک‌کنزی در گفت‌وگو با مجله تایم که چهارشنبه سوم آذر منتشر شد گفت: «رئیس جمهوری آمریکا گفته است ایران به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت. کار در این زمینه به دیپلمات‌ها سپرده شده است، اما فرماندهی مرکزی همواره طرح‌های متنوعی در اختیار دارد که اگر از ما خواسته شود، توانایی اجرای آن طرح‌ها را داریم.»

فرمانده سنتکام در مورد زمان دستیابی جمهوری اسلامی ایران به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای گفت: «آن‌ها این بار خیلی نزدیک شده‌اند. فکر می‌کنم از این که بتوانند هر زمان که اراده کردند خواست خود را عملی کنند، راضی‌اند.»

وی افزود: «حتی اگر ایران بخواهد سوخت کافی برای یک بمب ذخیره کند، آنها توانایی ساخت کلاهک کوچکی را که بتواند روی سه هزار موشک بالستیک‌شان نصب شود، ندارند. ایران هنوز نشان نداده که بتواند موشکی بسازد که قابلیت بازگشت به جو زمین و مقاومت در برابر گرما، فشار و لرزش را داشته باشد.»

ژنرال مک‌کنزی می‌گوید ساخت چنین موشکی وقت بیشتری لازم دارد و حدود کمی بیش از یک سال طول می‌کشد تا ایران توانایی آزمایش هسته‌ای را به دست آورد.

فرمانده سنتکام در مورد افزایش دقت موشک‌های ایران گفت: «یک کار که ایرانی‌‌ها در سه تا پنج سال گذشته انجام داده‌اند، این است که سکوی موشکی بالستیک با توانایی‌ بالا ساخته‌اند.»

قرار است دور هفتم گفت‌وگوهای ایران و قدرت‌های جهان بر سر برنامه هسته‌ای تهران از روز دوشنبه ٨ آذر در وین از سر گرفته شود. این مذاکرات از ژوئن متوقف شده بود.

XS
SM
MD
LG