لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۲

تلفن های آمریکایی در ایران زنگ می خورند؛ نشانه ای از گرمی روابط ایران و آمریکا


از این به بعد، تلفن هایی که در آمریکا تحت خدمات ای تی اند تی کار می کنند در ایران نیز کار خواهند کرد.
از این به بعد، تلفن هایی که در آمریکا تحت خدمات ای تی اند تی کار می کنند در ایران نیز کار خواهند کرد.

یک شرکت مخابراتی آمریکایی همکاری با شرکتی در ایران را آغاز کرده است. سخنگوی شرکت «ای تی اند تی» (AT&T) اعلام کرد این شرکت در همکاری با شرکت دولتی «رایتل» در ایران خدمات مکالمه صوتی و دیتا به داخل ایران ارائه می دهد.

وقتی فریار غضنفری، یک وکیل ساکن سانفرانسیسکوی آمریکا، برای ملاقات از مادربزرگ بیمار خود به ایران رفت، به تنها چیزی که فکر نمی کرد تلفن همراهش بود که از آمریکا در کیفش مانده بود. او فکر می کرد تلفن آمریکایی اش در ایران بدرد نخواهد خود. ولی یک روز با صدای زنگ همین تلفن از خواب بیدار شد. همکار او از سانفرانسیسکو پای خط بود. فریار از اینکه تلفن او در ایران نیز کار می کرد، شوکه شد.

این روایتی بود که نیویورک تایمز از سفر فریار منتشر کرده، و اشاره می کند به قراردادی که در ماه مارس سال جاری میان شرکت آمریکایی «ای تی اند تی» و شرکت ایرانی «رایتل» امضا شد. شرکت رایتل متعلق به سازمان تأمین اجتماعی ایران است.

نیویورک تایمز می گوید یک کارمند شرکت رایتل که وابسته به دولت ایران است، خبر همکاری میان این شرکت و ای تی اند تی را تأیید کرد. از این به بعد، تلفن هایی که در آمریکا تحت خدمات ای تی اند تی کار می کنند در ایران نیز کار خواهند کرد.

توافق میان این دو شرکت از دو کشوری که دهه ها به هم پشت کرده بودند، یک مورد از وعده های حسن روحانی است که به حقیقت پیدا کرده است. او وعده داده بود تا از سرمایه گزاری شرکت های غربی در ایران استقبال کند.

مسعود دانشمند، یک مقام اتاق بازرگانی ایران، درباره همکاری این دو شرکت گفت «این واقعیت که تلفن ها هم در ایران و هم در آمریکا کار می کنند نشانه ای از حسن نیست هر دو طرف است.»

با این حال هنوز مشخص نیست این دو شرکت چگونه حساب و کتاب های خود را انجام خواهند داد. یک نماینده از شرکت ای تی اند تی گفت این شرکت جزئیات مالی توافق خود با ایران یا خزانه داری آمریکا را منتشر نخواهد کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG