لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۵

نهاد دولتی آمریکایی: واکسن HPV در پیشگیری از عفونت سرطان زا مؤثر است


مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در آمریکا (سی دی سی) روز دوشنبه اعلام کرد تزریق واکسن پاپیلومای انسانی یا HPV شیوع عفونت با سویه های خطرناک این ویروس را بیش از ۶۵ درصد در دختران نوجوان آمریکایی، کاهش داده است.

این عفونت از طریق انواع تماس های جنسی ممکن است از فرد بیمار به فرد سالم انتقال یابد.

برخی از انواع ویروس پاپیلومای انسانی موجب سرطان دهانه رحم و سایر اندام های تناسلی می شود و سالانه در آمریکا بیش از چهار هزار زن به دلیل سرطان دهانه رحم جان خود را از دست می دهند.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری هاو انجمن سرطان آمریکا، با اندازه گیری شیوع آلودگی ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV در دو مقطع زمانی سه ساله، پیش و پس از معرفی واکسن گارداسیل، نتیجه گیری کردند که تزریق واکسن به دختران ۹ تا ۱۳ ساله، میزان این عفونت خطرناک و سرطان زا را حدود ۶۵ درصد کاهش داده است.

عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV موجب پیدایش تغییرات بدخیم در سلول های دهانه رحم و ایجاد سرطان در زنان می شود.

دکتر دبی ساسلو، از انجمن سرطان آمریکا می گوید: "سرطان دهانه رحم سومین سرطان شایع در زنان است و سالیانه بیش از ۵۰۰ هزار زن به آن مبتلا می شوند. تقریبا از هر ۱۰ نفری که سرطان دهانه رحم می گیرند، ۹ نفر آنها در کشورهای کم درآمد و در حال توسعه زندگی می کنند. این در حالی است که این بیماری از طریق تشخیص زودرس و تزریق واکسن گارداسیل قابل پیشگیری است."

واکسن گارداسیل برای پیشگیری از عفونت HPV از سال ۲۰۰۶ در اختیار قرار گرفته و تجویز آن به دختران ۹ تا ۱۳ توصیه می شود.

واکسنی برای کاهش سرطان دهانه رحم در آمریکا

در سال ۲۰۱۲ مرکز ملی سرطان در آمریکا با تغییر دستورالعمل قبلی، تزریق واکسن را به پسران در همان محدوده سنی نیز توصیه کرد.

دکتر لیزا استیونس، از انیستیتوی ملی سرطان می گوید چیزی که من می توانم با قاطعیت بگویم این است که پیشگیری ارزان ترین و مؤثرترین راه مقابله با سرطان دهانه رحم است.

واکسن گارداسیل بهترین، ارزانترین و ساده ترین راه پیشگیری از عفونت پاپیلومای انسانی و ابتلا به سرطان های تناسلی است و اتحادیه بین المللی ایمنسازی این واکسن را به قیمت مناسب در اختیار کشورهای کم درآمد هم قرار داده است.

دکتر لیزا استیونس اضافه می کند، گام بسیار مهم دیگری نیز وجود دارد که در پیشگیری از سرطان باید جدی گرفته شود.

وی می گوید: "سیگار نکشید و اگر می کشید، حتما ترک کنید، سیگار کشیدن خطرناک ترین رفتار انسانی و موجب بروز سرطان است. البته رژیم غذایی سالم و فعالیت فیزیکی کافی نیز اهمیت دارند، اما اگر می خواهید از یک کار شروع کنید، حتما ترک سیگار باشد."

به گفته او کارآیی و اثر بخشی واکسن گارداسیل در پیشگیری از سرطان دهانه رحم بسیار بیشتر از غربالگری با تست پاپ اسمیر است و اضافه می کند در جوامعی که واکسیناسیون انجام شده است، شیوع عفونت حتی در کسانی که واکسن نزده اند نیز ۳۴ درصد کم می شود.

XS
SM
MD
LG